Wincenty Brauner


Wincenty (Icchak) Brauner, urodzony w 1887 roku w Chrzanowie, był znaną postacią w świecie sztuki. Jego życie, tragicznie przerwane w 1944 roku w Auschwitz-Birkenau, pozostawiło niezatarty ślad w pamięci kulturowej.

Jako polski artysta, Brauner specjalizował się nie tylko w malarstwie, ale również w grafice, metaloplastyce i scenografii. Jego twórczość odzwierciedlała bogatą estetykę i umiejętność łączenia różnych technik artystycznych.

Życiorys

„Artysta ten studiował w Hochschule für die bildende Künste w Berlinie oraz uczęszczał do berlińskiego Konserwatorium. Należał do łódzkiej grupy Jung Idysz, gdzie zaczynał swoją twórczość. Jego malarstwo, inspirowane postimpresjonizmem, twórcami takimi jak Marc Chagall i Jankiel Adler, wyrażało ekspresjonistyczne idee poprzez linoryty, które stworzył dla Jung Idysz, a także nawiązywało do tradycji żydowskiej.

W 1921 roku zaprojektował scenografię do sztuki Dybuk, która była wystawiana w Łodzi. Był jednym z inicjatorów powstania teatru marionetek Chad Gadjon, co potwierdza jego wszechstronność jako artysty. Poza tym, tworzył również w urokliwym Kazimierzu Dolnym.

Podczas II wojny światowej, w trudnych czasach, przebywał oraz tworzył w łódzkim getcie. Niestety, w 1944 roku został deportowany do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie tragicznie zginął. Obecnie jego dzieła można podziwiać w zbiorach Żydowskiego Instytutu Historycznego, co dowodzi ich wartości i znaczenia artystycznego.

Przypisy

  1. Mordechaj Canin, Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce, tłum. Monika Adamczyk-Garbowska, Warszawa 2018 r., s. 84.

Oceń: Wincenty Brauner

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:5