Juliusz Marian Krzyżanowski (urodzony 22 maja 1892 roku w Chrzanowie, zmarły 19 grudnia 1950 roku we Wrocławiu) to postać niezwykle ważna dla polskiej filozofii oraz dydaktyki. Był nie tylko polskim filozofem, ale także nauczycielem gimnazjalnym oraz profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego. Warto dodać, że był również bratem Józefa Krzyżanowskiego.
Juliusz Krzyżanowski przyszedł na świat w Chrzanowie jako syn sekretarza sądu krakowskiego. W Krakowie ukończył gimnazjum klasyczne, a następnie podjął studia z zakresu filozofii oraz filologii klasycznej na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1919 roku, w wyniku pracy zatytułowanej Uwagi krytyczne do filozofii starożytnej, uzyskał stopień doktora filozofii.
Do momentu wybuchu II wojny światowej, Juliusz Krzyżanowski pełnił rolę nauczyciela gimnazjalnego w takich miejscowościach jak Zakopane, Kalisz oraz Warszawa, gdzie wykładał m.in. języki klasyczne – łacinę i grekę, a także filozofię antyczną oraz język angielski. W 1935 roku założył Krakowskie Koło Towarzystwa Umiędzynarodowienia Łaciny, które miało na celu propagowanie tej wiedzy. Rok później, w 1938 roku, rozpoczął wydawanie czasopisma Lygia, które miało na celu promowanie działań tego towarzystwa; niestety, do wybuchu wojny ukazały się tylko trzy numery. Egzemplarze tych wydań można znaleźć w Bibliotece Uniwersytetu Toruńskiego oraz w Bibliotece Jagiellońskiej.
Jako nauczyciel języków klasycznych, Krzyżanowski aktywnie uczestniczył w dyskusjach na temat metod dydaktycznych stosowanych w nauczaniu języków greckiego i łacińskiego w polskich placówkach edukacyjnych, szczególnie w kontekście reformy jędrzejewiczowskiej. Zajmował się również propagowaniem żywej łaciny w Polsce. W latach 30. był uczestnikiem wakacyjnych kursów języka łacińskiego (ang. Summer Schools of Latin) organizowanych przez Association for the Reform of Latin Teaching w Cambridge, co opisywał na łamach Przeglądu Klasycznego.
W czasie II wojny światowej Juliusz Krzyżanowski angażował się w tajne nauczanie. Po wojnie, w listopadzie 1945 roku, osiedlił się we Wrocławiu, gdzie w latach 1946/47 zorganizował katedrę anglistyki i objął stanowisko pierwszego kierownika tej katedry. Niestety, zmarł na atak serca w 1950 roku w drodze do ministerstwa w Warszawie, po wezwaniu go w związku z zakończeniem naboru na ideologicznie wrogą filologię angielską.
Profesor Krzyżanowski był postacią wszechstronnie uzdolnioną – pisał epigramy w łacinie, tłumaczył dzieła Marcjalisa oraz Szekspira (w tym również Makbeta, wydanego w 1949 roku, oraz Wieczór trzech króli, który ukazał się w 1951 roku) i potrafił grać na fortepianie. Publikował liczne artykuły o tematyce popularnonaukowej i kulturalnej w takich pismach jak Czas, Rzeczypospolita oraz Prosto z mostu.
Warto zauważyć, że z powodu podobieństwa imion oraz roku urodzenia, Juliusz Krzyżanowski bywa mylony z Julianem Krzyżanowskim, który był polonistą oraz historykiem literatury polskiej.
Wybrane artykuły
W tej sekcji prezentujemy wybrane artykuły dotyczące Żywej Łaciny oraz jej zastosowania w edukacji.
- Żywa Łacina (system dr Rouse’a), w: Przegląd Klasyczny 1937, III 9-10, ss. 669-680,
- Żywa łacina, w: Prosto z Mostu. Tygodnik literacko-artystyczny, nr 44 (152) niedziela, 26 września 1937; s. 5,
- W liceum mówimy po łacinie i po grecku, w: Przegląd Klasyczny 1936, II 7-8, ss. 537-540.
Przypisy
- Władysław Konopczyński, Polski słownik biograficzny, Tom 15, Nakł. Polskiej Akademii Umiejętności, 1970 r., s. 608
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Ignacy Reifer | Ewa Bujwid-Kurek | Ryszard Walenty Bartel | Mieczysław Mazaraki | Marek Pozzi | Kazimierz Wojciechowski (pedagog) | Izaak Deutscher | Kamil Bogusz | Marek Cała | Bolesław Wysocki | Aleksander MireckiOceń: Juliusz Krzyżanowski