Antoni Aleksander Mirecki to postać, która z pewnością zasługuje na uwagę w historii muzyki polskiej. Urodził się 13 kwietnia 1809 roku w malowniczym Chrzanowie, a swoje życie zakończył 18 listopada 1882 roku w stolicy Hiszpanii, Madrycie.
Był on nie tylko wybitnym skrzypkiem, ale również nauczycielem muzyki, który swoje umiejętności i pasję do muzyki przeniósł do Francji, gdzie miał znaczący wpływ na rozwój artystyczny tamtejszej społeczności muzycznej.
Życiorys
Aleksander Mirecki przyszedł na świat w 1809 roku w Chrzanowie, jednak swoje dzieciństwo spędził w Krakowie, gdzie rozpoczął naukę gry na skrzypcach. Warto zauważyć, że jego ojciec był bratem przyrodnim Franciszka Wincentego Mireckiego, znanego pedagoga i kompozytora. W 1826 roku opuścił Kraków, przenosząc się do Warszawy, gdzie wstąpił do Szkoły Podchorążych. W trakcie powstania listopadowego zaangażował się w walkę i zdobył uznanie za swoje działania w obronie stolicy.
Po klęsce powstania, w 1831 roku udał się na emigrację do Francji, gdzie dotarł na koniec tego samego roku. Aktywnie uczestniczył w życiu politycznym Wielkiej Emigracji jako członek stronnictwa księcia Czartoryskiego, które funkcjonowało pod nazwą Hotel Lambert. Jego zainteresowania polityczne były równie silne jak pasja do muzyki, w której rozwijał się przez następne lata.
Na początku lat czterdziestych XIX wieku przeniósł się na południe Francji, gdzie najpierw zamieszkał w Pau, a następnie w Tarbes (Gaskonia). Tam osiedlił się jako nauczyciel muzyki. 28 października 1844 roku wziął ślub z hugenotką, Marie Zelinne Larramat, z którą mieli troje dzieci: synów Maurice’a Mireckiego (urodzonego w 1845 roku) oraz Victora (1847), a także córkę Françoise (1850).
W 1857 roku Mirecki objął prestiżowe stanowisko pierwszego skrzypka w konserwatorium w Bordeaux, gdzie przeprowadził się z rodziną i mieszkał aż do przejścia na emeryturę. Jego znajomości z prominentnymi skrzypkami francuskimi, takimi jak Adrien-François Servais i Henri Vieuxtemps, miały istotny wpływ na jego karierę oraz na rozwój muzyczny jego synów, których kształcił w sztuce muzycznej.
W 1881 roku Mirecki wraz z żoną udał się do Madrytu, gdzie zamieszkali u swojego syna Victora, który wówczas cieszył się już znaczącą renomą. Niestety, Aleksander Mirecki zmarł 18 listopada 1882 roku, a jego ciało spoczęło w stolicy Hiszpanii, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo zarówno jako muzyka, jak i pedagoga.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Juliusz Krzyżanowski | Ignacy Reifer | Ewa Bujwid-Kurek | Ryszard Walenty Bartel | Mieczysław Mazaraki | Marek Pozzi | Kazimierz Wojciechowski (pedagog) | Izaak Deutscher | Kamil Bogusz | Marek Cała | Bolesław WysockiOceń: Aleksander Mirecki