Franciszek Dzierwa


Franciszek Henryk Dzierwa, który urodził się 31 marca 1937 roku w Chrzanowie, był nie tylko wybitnym stolarzem, ale także istotną postacią w polskiej polityce.

Jego życie tragicznie zakończyło się 14 lipca 2001 roku, jednak wpływ, jaki wywarł w swoim czasie, pozostaje niekwestionowany.

Dzierwa zdobył uznanie jako poseł na Sejm PRL VII kadencji, gdzie aktywnie uczestniczył w życiu politycznym kraju.

Życiorys

Franciszek Dzierwa, który zdobył wykształcenie podstawowe, rozpoczął swoją karierę zawodową w 1952 roku, kiedy to podjął pracę jako uczeń stolarski. Następnie awansował na stolarza, a potem brygadzistę w Fabryce Lokomotyw im. Feliksa Dzierżyńskiego w Chrzanowie. W latach 1952–1956 był aktywnym członkiem Związku Młodzieży Polskiej, natomiast od 1957 do 1975 roku przynależał do Związku Młodzieży Socjalistycznej, gdzie uczestniczył w krajowych zjazdach jako delegat w latach 1960, 1964 oraz 1972.

W 1956 roku Dzierwa zdecydował się na przystąpienie do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w której to organizacji był członkiem Komitetu Zakładowego. Zasiadał także w Powiatowej oraz Miejskiej Komisji Kontroli Partyjnej w Chrzanowie. Jego zaangażowanie w działalność partyjną obejmowało także rolę I sekretarza w oddziałowej organizacji partyjnej oraz pełnienie funkcji sekretarza Komitetu Zakładowego odpowiedzialnego za propagandę.

W latach 1962–1965 zasiadał w radzie Miejskiej Rady Narodowej w Chrzanowie, co podkreśla jego osiągnięcia w lokalnej polityce. W 1976 roku uzyskał mandat posła na Sejm PRL VII kadencji w okręgu Tychy, gdzie aktywnie działał w Komisji Handlu Zagranicznego oraz Komisji Komunikacji i Łączności.

Franciszek Dzierwa spoczywa obok swojej żony Danuty (1935–1991) na cmentarzu parafialnym w Chrzanowie.

Odznaczenia

Franciszek Dzierwa był osobą, która w swoim życiu zdobyła wiele prestiżowych nagród i odznaczeń. Poniżej znajduje się lista jego wyróżnień, które są dowodem na jego znaczący wkład i zasługi.

  • Brązowy Krzyż Zasługi,
  • Medal 30-lecia Polski Ludowej,
  • Złote Odznaczenie im. Janka Krasickiego,
  • Srebrne Odznaczenie im. Janka Krasickiego,
  • Brązowe Odznaczenie im. Janka Krasickiego,
  • Odznaka „Zasłużony dla Ziemi Krakowskiej”,
  • Medal „Za Zasługi dla Ziemi Chrzanowskiej”.

Oceń: Franciszek Dzierwa

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:20