UWAGA! Dołącz do nowej grupy Chrzanów - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Zenon Cyktor


Zenon Franciszek Cyktor, urodzony 27 lipca 1941 roku w Chrzanowie, to postać ważna dla polskiej polityki. Był on długoletnim działaczem partyjnym oraz państwowym, który zyskał znaczenie w strukturach Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR).

W latach 1989–1990 pełnił funkcję I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Wałbrzychu, co stanowiło kluczowy okres w jego karierze, biorąc pod uwagę dynamiczne zmiany ustrojowe, jakie miały miejsce w Polsce w tym czasie.

Życiorys

Zenon Cyktor to postać, której życia nie można pominąć w historii regionu. Urodził się jako syn Pawła i Emilii. W roku 1966 ukończył technikum górnicze w Wałbrzychu, co stanowiło początek jego kariery zawodowej. Następnie kształcił się w zakresie ekonomiki przemysłu na Akademii Ekonomicznej Wrocławiu, gdzie uzyskał dyplom w 1975 roku. Kolejnym krokiem w jego edukacji była politologia, którą studiował na Uniwersytecie Wrocławskim, kończąc naukę w 1978 roku. Dodatkowo, w latach 1978–1981 rozwijał swoje umiejętności w dziedzinie dziennikarstwa na Akademii Nauk Społecznych przy KC KPZR w Moskwie.

W 1962 roku wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, co miało duży wpływ na jego karierę. W okresie od 1966 do 1975 roku pełnił różnorodne funkcje, w tym instruktora, starszego instruktora oraz sekretarza ds. propagandy w Komitecie Powiatowym PZPR w Nowej Rudzie. Wkrótce, od 1975 roku, jego działalność przeniosła się do Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Wałbrzychu.

Podczas swojej pracy w Komitecie Wojewódzkim, Zenon Cyktor kierował m.in. Wojewódzkim Ośrodkiem Propagandy Partyjnej w 1975 roku, a także Wydziałem Pracy Ideowo-Wychowawczej w latach 1975–1978 oraz Wydziałem Administracyjnym w latach 1981–1982. W październiku 1989 roku został ostatnim I sekretarzem KW PZPR w Wałbrzychu, aż do rozwiązania partii. Jego zaangażowanie w politykę lokalną również objawiało się poprzez zasiadanie w Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Wałbrzychu, gdzie w połowie lat 80. pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Odznaczeń Państwowych oraz wiceprzewodniczącego prezydium WRN.


Oceń: Zenon Cyktor

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:18