Stanisław Chudoba, znany również pod pseudonimem Stefan, urodził się 22 kwietnia 1913 roku w Chrzanowie i odszedł z tego świata 7 grudnia 1943 roku w Warszawie.
Był on znaczącą postacią w ruchu socjalistycznym, pełniąc rolę lidera organizacji o nazwie Polscy Socjaliści, a w późniejszym okresie również Robotniczej Partii Polskich Socjalistów. Jego działalność miała miejsce w trudnym czasie, jakim była niemiecka okupacja Polski.
Niestety, Chudoba zginął tragicznie, gdyż został schwycony podczas ulicznej łapanki i ostatecznie rozstrzelany przez Niemców. Jego los stanowi przypomnienie o heroicznej walce i poświęceniu wielu działaczy w walce o wolność oraz sprawiedliwość społeczną.
Życiorys
Stanisław Chudoba to postać, której życiorys pełen jest zaangażowania w działalność polityczną oraz społeczną. Po zakończeniu edukacji w gimnazjum w Śremie w 1931 roku, rozpoczął swoje studia prawnicze na Uniwersytecie Poznańskim. Już w trakcie nauki aktywnie uczestniczył w życiu politycznym, dołączając do Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej, gdzie w 1933 roku objął stanowisko przewodniczącego zarządu.
W 1932 roku Chudoba został członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS). Dwa lata później, w 1934 roku, stał na czołowej pozycji jako przewodniczący Okręgowego Komitetu Robotniczego PPS w Poznaniu. Jako przedstawiciel lewicy, znalazł się w redakcji radykalnego tygodnika socjalistycznego „Walka Ludu”. Jego działalność publiczna nie obyła się jednak bez konsekwencji; w 1934 roku w Gnieźnie został oskarżony i skazany na sześć miesięcy więzienia za swoje krytyczne przemówienie dotyczące rządu oraz Józefa Piłsudskiego, co było przykładem represji stosowanych wobec aktywistów politycznych.
Po odsiedzeniu wyroku i z powodu prześladowań ze strony policji, a także braku możliwości wykonywania zawodu adwokata, przeniósł się do Torunia, a następnie do stolicy Polski – Warszawy, w 1936 roku. W Warszawie skoncentrował się na pracy publicystycznej, współpracując z „Robotnikiem” oraz „Dziennikiem Popularnym”. Ponadto był aktywny w PPS dzielnicy Rakowiec jako członek komitetu dzielnicowego i uczestniczył w działalności oświatowej w ruchu spółdzielczym i sportowym. W tym czasie pracował także w redakcji „Tygodnia Robotnika” pod kierownictwem Zygmunta Zaremby, a także współpracował z „Dziennikiem Ludowym” i „Chłopską Prawdą”.
W 1939 roku, po mobilizacji, brał udział w kampanii wrześniowej. Został wzięty do niewoli, z której udało mu się wydostać w maju 1940 roku z powodów zdrowotnych. Wówczas, nawiązując kontakty z działaczami ZNMS oraz Stanisławem Dubois, przyłączył się do formacji Barykada Wolności. Wiosną 1941 roku został redaktorem „Barykady Wolności”, co umocniło jego pozycję w ruchu socjalistycznym.
Na I Zjeździe Polskich Socjalistów, który odbył się we wrześniu 1941 roku, wszedł w skład Komitetu Centralnego jako sekretarz oraz przyjął funkcję redaktora naczelnego „Barykady Wolności”. Po śmierci Adama Próchnika w 1942 roku, stał się liderem lewicy socjalistycznej, a podczas II zjazdu Polskich Socjalistów w kwietniu 1943 roku został wiceprzewodniczącym Komitetu Centralnego i redaktorem „Robotnika”. Współtworzył Polską Armię Ludową w kwietniu 1943 roku.
W wyniku dalszych zaangażowań, na III Zjeździe Robotniczej Partii Polskich Socjalistów we wrześniu 1943 roku, ponownie został wybrany wiceprzewodniczącym Komitetu Centralnego. W listopadzie tego samego roku objął stanowisko sekretarza Naczelnego Komitetu Ludowego Zjednoczonych Stronnictw Demokratycznych i Socjalistycznych, która była platformą dla organizacji krytycznych wobec rządu londyńskiego oraz komunistów.
Niestety, jego działalność zakończyła się tragicznie; 6 grudnia 1943 roku został ujęty podczas ulicznej łapanki na Żoliborzu pod przybranym nazwiskiem Stanisława Wiśniewskiego. Rozstrzelano go następnego dnia w ruinach warszawskiego getta.
W 1947 roku, pośmiertnie odznaczony Krzyżem Grunwaldu II klasy na wniosek Centralnego Komitetu Wykonawczego PPS, Stanisław Chudoba pozostaje ważną postacią w historii polskiego socjalizmu i walki o prawa społeczne.
Stanisław Chudoba jako patron
Stanisław Chudoba pełnił rolę patrona Zespołu Szkół Mechanicznych w Śremie od 10 czerwca 1978 roku. Jednakże, w wyniku decyzji Rady Powiatu w Śremie, od 1 września 2008 roku szkoła przyjęła nowe imię – Powstańców Wielkopolskich. Zmiana ta była wynikiem stwierdzenia, jak podkreślił Paweł Ratajczak, emerytowany dyrektor, że Chudoba „nie spełniał już oczekiwań dydaktyczno-wychowawczych”.
Chudoba był również patronem kilku ulic, a najbardziej znaczące zmiany miały miejsce w:
- Śremie – gdzie 23 lipca 1990 roku, na wniosek Komitetu Obywatelskiego, Rada Miejska postanowiła zmienić patrona ulicy na Józefa Piłsudskiego. Przy tej okazji zdjęto pamiątkową tablicę, która została ufundowana w 1957 roku,
- Poznaniu – w dniu 17 listopada 1992 roku, na podstawie wniosku Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, zmieniono nazwę ulicy na ul. gen. Stanisława Taczaka. Powód tej decyzji wynikał z określenia Chudoby jako „działacza lewicowego nurtu w PPS i głównego zwolennika politycznego porozumienia o współdziałaniu z PPR”.
Pomimo tych zmian, Chudoba nadal jest patronem ulic w wielu miejscowościach, takich jak Wrocław, Warszawa (dzielnica Białołęka), Gliwice, Gniezno oraz Środa Wielkopolska.
Przypisy
- Uchwała nr XXVII/159/08 Rady Powiatu w Śremie z dnia 25.06.2008 r.
- Spory o pamięć, "Karta" nr 43 z 2004 r.
- Wielkopolska Inauguracja – "Głos Wielkopolski"
- Uchwała Rady Miejskiej Poznania z 17.11.1992 r.
- Uchwała nr 49 Rady Narodowej Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 31.01.1979 r. w sprawie nadania nazw ulicom, „Dziennik Urzędowy Rady Narodowej m.st. Warszawy", Warszawa, dnia 02.04.1979 r., nr 5, poz. 21, s. 3.
- Władysław Bartoszewski: Warszawski pierścień śmierci 1939–1944. Warszawa: Interpress, 1970, s. 326.
- Monitor Polski z 1947 Nr 10 poz. 327
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Adam Adamczyk (samorządowiec) | Zenon Cyktor | Bogusław Mąsior | Jan Oczkowski | Andrzej Wyrobiec | Ignacy Schwarzbart | Józef Ciuba | Franciszek Dzierwa | Aleksander Chłopek | Dariusz Starzycki | Ryszard Kosowski | Zygmunt Łenyk | Józef Krzyżanowski (starosta) | Krzysztof Kozik (polityk) | Henryk BromboszczOceń: Stanisław Chudoba