Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

INTERWENCJA ARTYSTYCZNA „WIERZBA ESTERY” – VI EDYCJA FESTIVALTu

RSS
Termin: 3 lipca 2022
Godzina: 11:00
Miejsce: Plac przed chrzanowskim MOKSiR-em.
Wstęp: Bezpłatny

Stowarzyszenie FestivALT serdecznie zaprasza do aktywnego udziału w szóstej edycji FestivALTu, który odbędzie się na przełomie czerwca i lipca (24.06-03.07)

w Krakowie i Chrzanowie.


W tegorocznym programie znalazła się między innymi interwencja artystyczna „Wierzba Estery”. Projekt skupiać się będzie na pracy z pamięcią wokół dawnego placu Estery w Chrzanowie. To właśnie w tym miejscu stała wysadzona w 1973 r. Synagoga Wielka, gdzie jakiś czas później wyrosła wierzba płacząca, którą w 2018 roku nieoczekiwanie ścięto.

 

Miasto Chrzanów przed II wojną światową zamieszkiwane było w połowie przez społeczność żydowską. Pamięć o niej i jej historii jednak z roku na rok słabnie. Głównym celem projektu będzie ponowne posadzenie drzewa w miejscu dawnej synagogi i nazwania go Wierzbą Estery, nawiązując do współcześnie bezimiennego placu Estery przed chrzanowskim MOKSiR-em.

 

Artyści zaproszą publiczność do wspólnego sadzenia Wierzby Estery przy użyciu symbolicznej "cichej wody". Zwieńczeniem wydarzenia będzie koncert zespołu Mojse Band inspirowany twórczością światowej sławy chrzanowskiego kantora Hirsha Leiba Bakona. Te wydarzenia odbędą się 03.07

od godz. 11, natomiast dzień wcześniej w godzinach wieczornych będzie można wziąć udział w spacerze milczącej wody prowadzonym przez artystkę Śomi.


Stowarzyszenia FestivALT organizacja szukająca, poprzez różnorodne, multidyscyplinarne projekty kulturalne i artystyczne, odpowiedzi na pytanie co znaczy być Żydem we współczesnej Polsce. Organizujemy wystawy, spotkania i wydarzenia interdyscyplinarne. Pracujemy z aktywistami, ludźmi wykluczonymi i lokalną społecznością, by razem stworzyć platformę umożliwiającą otwarty dialog

i wymianę myśli.

 Plakat

< powrót