Jacek Marian Głuski, urodzony 12 kwietnia 1936 roku w Chrzanowie, był postacią niezwykle ważną w polskim świecie mediów oraz kultury. Jako dziennikarz, pisarz i reżyser filmów dokumentalnych, jego działalność miała istotny wpływ na rozwój polskiej dziennikarystyki oraz sztuki filmowej.
Niestety, zmarł 10 lutego 2016 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek zawodowy i niezatarty ślad w historii polskiej twórczości medialnej.
Życiorys
W 1958 roku Jacek Głuski zakończył swoje studia na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Jego kariera zawodowa obejmowała pracę w dziale popularnonaukowym oraz kulturalnym „Expressu Wieczornego” w latach 1966–1969, a także w miesięczniku „Kontynenty” od 1969 do 1976 roku. W tym okresie Głuski współpracował z wieloma znanymi tytułami, takimi jak „Perspektywy”, „Przekrój”, „Widnokręgi”, „Tu i teraz” oraz „Przegląd Tygodniowy”. Jego artykuły i reportaże dotyczyły różnych zakątków świata, w tym Kanady, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Wietnamu, Laosu, a także krajów byłego ZSRR, Syrii i Egiptu.
W latach 1981–2006 był związany z Telewizją Polską, gdzie pełnił funkcję publicysty oraz komentatora. W tym czasie realizował szereg programów cyklicznych, wśród których znajdowały się takie tytuły jak Świat z bliska, Raport, Sąsiedzi, Z Polski rodem, Taki jest Świat oraz Twarzą w twarz z Europą. Jego wyjątkowe umiejętności w reżyserii filmów dokumentalnych zauważono w 1989 roku, kiedy to uzyskał odpowiednie uprawnienia.
Głuski stworzył wiele reportaży oraz filmów dokumentalnych dotyczących rozmaitych krajów Unii Europejskiej oraz państw takich jak Rosja, Ukraina, Turcja, Białoruś, Czechy, Słowacja, Serbia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo. W 2010 roku podjął decyzję o kandydowaniu do sejmiku województwa mazowieckiego z ramienia Krajowej Wspólnoty Samorządowej, jednakże ta nie zdobyła mandatów.
Jacek Głuski zmarł 10 lutego 2016 roku.
Filmy dokumentalne
W twórczości Jacka Głuskiego na szczególną uwagę zasługują dokumenty, które poruszają ważne tematy społeczne oraz historyczne. Poniżej przedstawiam listę jego filmów dokumentalnych:
- Pejzaż bez hałd i kominów (Anglia po likwidacji górnictwa),
- Niebieskoocy szejkowie (przemiany społeczne w Norwegii),
- Miałem marzenie (o serbskim lekarzu, który na przekór nietolerancji zbudował prawosławną cerkiew w muzułmańskim Kosowie),
- Agnieszka z oblężonego Sarajewa (wojna widziana oczyma dziecka),
- Nieuczesane myśli w Elsynorze (o rodzinie S. J. Leca, żyjącej w Danii),
- Dole i niedole ułana krechowieckiego (o więźniu Gulagu, oficerze Armii Andersa, który na emigracji w Wielkiej Brytanii odbudował swój przedwojenny, ziemiański styl życia – film wyróżniony na V Festiwalu Polonijnym „Polskie Ojczyzny 2010” w kategorii filmu dokumentalnego),
- Ludzie na torach (o strajku robotników Ursusa w 1976 r.).
Publikacje książkowe
W niniejszym artykule zaprezentowane zostaną wybrane publikacje książkowe autorstwa Jacka Głuskiego, które odzwierciedlają jego twórczość i zainteresowania. Oto lista jego książek:
- Kanadyjskie peregrynacje, KAW 1979, brak ISBN,
- Związki zawodowe w Wielkiej Brytanii, Instytut Wydawniczy Centralnej Rady Związków Zawodowych, 1980, brak ISBN,
- W kraju klanów i tartanów, KAW 1983, ISBN 83-03-00191-4,
- Romeo z Hotelu Catinat, zbiór opowiadań, 2011, ISBN 83-922933-0-4.
Przypisy
- Jacek Głuski w bazie filmpolski.pl
- Dole i niedole ułana krechowieckiego w bazie filmpolski.pl
- Jacek Głuski. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 20.02.2016 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Joachim Klagsbald | Leszek Cieciura | Krzysztof Krzemieniecki | Leon Barański (bankier) | Zygmunt Luks | Edward Ciapała | Waldemar Żurek | Andrzej KneifelOceń: Jacek Głuski