Kościelec to malownicze osiedle w Chrzanowie, usytuowane w jego wschodniej części, które pełni niezwykle istotną rolę jako jednostka pomocnicza gminy Chrzanów. To miejsce, pełne urokliwych zakątków, jest idealnym przykładem zabudowy jednorodzinnej.
Osiedle Kościelec graniczy z innymi ważnymi lokalizacjami w regionie. Sąsiaduje od północy z Osiedlem Niepodległości oraz Śródmieściem, od zachodu z Osiedlem Młodości i osiedlem Stella, zaś od południa styka się z Płazą oraz Źrebcami (Pogorzyce). Od wschodu natomiast graniczy z gminą Trzebinia.
Na terenie Kościelca można spotkać także mniejsze osiedla, wśród których wyróżniają się Wrzosowe oraz Chechlana. Warto zaznaczyć, że osiedle to jest nie tylko przestrzenią mieszkalną, ale również posiada istotne obiekty użyteczności publicznej. Znajduje się tu m.in. Szpital Powiatowy, szkoła podstawowa oraz różnorodne zakłady cukiernicze, które przyciągają mieszkańców oraz odwiedzających to miejsce.
Historia
Historia Kościelca sięga daleko wstecz, do czasów, gdy do 1 lipca 1925 roku, miejscowość ta była odrębna. W skład jej terenów wchodziły także obszary obecnego Osiedla Młodości oraz osiedla Stella. Istotnym punktem w życiu społeczności była parafia św. Jana Chrzciciela, której powstanie datuje się na lata 1374 lub 1404.
W okresie przełomu XVIII i XIX wieku na tym terenie wzniesiono parterowy, klasycystyczny dwór. Przełomowym momentem w historii tego budynku miała miejsce w 1886 roku, gdy jego ówczesny właściciel, Antoni Wodzicki, zlecił przebudowę. Projekt architektoniczny przygotował krakowski architekt Tadeusz Stryjeński, co doprowadziło do przekształcenia dworu w piętrowy neobarokowy pałac.
Rodzina Starzeńskich była ostatnimi właścicielami tego obiektu. Niestety, w styczniu 1940 roku pałac uległ pożarowi, co zapoczątkowało jego systematyczną degradację. W końcu zrujnowany budynek został całkowicie rozebrany. Na terenie parku dworskiego, poniżej pozostałości pałacu, znajdował się cmentarzyk żołnierzy radzieckich, a w latach 70. XX wieku stanął tam betonowy pomnik upamiętniający ich obecność. Jednak w początkach XXI wieku zarówno cmentarz, jak i pomnik zostały zlikwidowane, a trumny z ciałami żołnierzy przeniesiono na cmentarz komunalny w Chrzanowie.
Obszar osiedla
Obszar osiedla Chrzanów wyróżnia się bogactwem ulic, które go tworzą oraz ich różnorodnością. Oto lista ulic, które przynależą do tego malowniczego terenu:
- 29 Listopada (od mostu na rzece Chechło do końca ulicy),
- Armii Krajowej (numery nieparzyste od początku ulicy do skrzyżowania z ul. Krawczyńskiego),
- Aroniowa,
- Borówkowa,
- Brzoskwiniowa,
- Bukowa,
- Chechlana,
- Chwastowskiego,
- Cicha,
- Cmentarna (od ul. Głównej do skrzyżowania z ul. Armii Krajowej),
- Dąbrowskiej,
- Dworska,
- Główna,
- Grabowa,
- Jagodowa,
- Jarzębinowa,
- Jaśminowa,
- Jesionowa,
- Kasztanowa,
- Kolonia Szpitalna,
- Kościelna (od ul. Głównej do skrzyżowania z ul. Armii Krajowej),
- Kraszewskiego,
- Krótka,
- Leszczynowa,
- Modrzewiowa,
- Nałkowskiej,
- Olszynowa,
- Orzechowa,
- Parkowa,
- Pogorska (numery nieparzyste od początku ulicy do skrzyżowania z ul. Armii Krajowej),
- Prusa,
- Przegon,
- Reymonta,
- Rzeczna,
- Skłodowskiej–Curie,
- Starowiejska,
- Szpitalna (od mostu na rzece Chechło do końca ulicy),
- Świerkowa,
- Topolowa,
- Transportowców,
- Tuwima,
- Wrzosowa,
- Wschodnia,
- Żeromskiego.
Każda z wymienionych ulic charakteryzuje się unikalnym stylem oraz atmosferą, oferując mieszkańcom różnorodne możliwości życia codziennego.
Przypisy
- MałgorzataM. Zbroszczyk MałgorzataM., Tutaj znajdziesz historię cz. 3. Pałac Starzeńskich w Kościelcu [online], Cyfrowe Archiwum Ziemi Chrzanowskiej, 07.05.2021 r. [dostęp 30.03.2023 r.]
- Uchwała Nr LIII/502/06 Rady Miejskiej w Chrzanowie z dnia 04.07.2006 r. w sprawie zmiany załączników nr 1 i 2 do statutów osiedli w Gminie Chrzanów. BIP Urząd Miejski w Chrzanowie. [dostęp 15.08.2018 r.]
- Dz.U. z 1925 r. nr 26, poz. 178
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Osiedle Młodości (Chrzanów) | Osiedle Północ-Tysiąclecie | Stara Huta (Chrzanów) | Śródmieście (Chrzanów) | Borowiec (Chrzanów) | Osiedle Niepodległości (Chrzanów) | Stella (Chrzanów) | Kąty (Chrzanów) | Osiedle RospontowaOceń: Kościelec (Chrzanów)