Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

Święto teatru w Chrzanowie


2014-04-03

Już po raz trzeci Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie zaprosił widzów na „Noc Teatru”.  to przegląd grup teatralnych z Polski i nie tylko. W tym roku po raz pierwszy w imprezie udział wzięli także goście z zagranicy, grupa Red the Nosepaper z Malmo.            Chrzanowska „noc teatru” ma już swoją stałą publiczność, do której co roku dołączają kolejni wielbiciele sceny. Tym razem z myślą o nich przygotowano pięć spektakli, które zaprezentowały zaproszone grupy z Polski południowej, czy Szwecji. Gospodarzem wieczoru był teatr „Imaginarium” od kilku lat działający w MOKSiR.


- Występując na różnego rodzaju przeglądach poznajemy inne grupy teatralne. Tam rodzą się przyjaźnie , nowe znajomości. To jest później klucz , który pozwala nam na dobór repertuaru  - wyjaśnia Aneta Leśniakiewicz kierownik działu animacji MOKSiR i opiekun grupy „Imaginarium”.

 

          W czasie „nocy Teatrau” pokazano bardzo różne spektakle. Można powiedzieć ,że był tu przegląd od dramatu po komedię i pantomimę. Jako pierwsza na deskach sceny pojawiła się chrzanowska grupa „Imaginarium”. Gospodarze wystawili spektakl „Amazonia” oparty na dramacie Michała Walczaka, autora z którego twórczość była już przez nich brana na warsztat.

 

– Postawiliśmy na sprawdzonego autora, ale jednak każda sztuka jest inna. Walczak ma też to do siebie, że z pozoru zabawne historie mają drugie dno. Mamy nadzieję, że widzowie odnajdą tu coś dla siebie – mówił Michał Bogucki odtwórca jednej z ról w tym przedstawieniu. Po tym słodko – gorzkim początku nadszedł czas  na dramat. Stowarzyszenie Punctum Teatr pokazało spotkanie dwóch kobiet: żony George’a Washingtona oraz jego kochanki. Sztuka „Miłości George’a Washingtona” powstała na podstawie dramatu Miro Gavrana, za jego zgodą. – Twórczość Gavrana ma to do siebie, że często odwołuje się do wydarzeń i postaci historycznych. Cała historia nie zawsze jest jednak prawdziwa. Nie ma dowodów na to, czy Washington miał kochankę. Wiemy tylko, że miał żonę Martę – mówi reżyser spektaklu Paweł Drzewiecki. 

 

W główne role wcieliły się Izabela Lulewicz i Sylwia Wijas, które świetnie zbudowały atmosferę tego konfliktu dwóch kobiet. Po nich nadszedł czas na gości ze Szwecji, którzy zachwycili chrzanowską publiczność. Pokazali pantomimę z wykorzystaniem sztuki wizualnej. Filmiki z ich udziałem wyświetlane na ekranie stanowiły integralną część przedstawienia, sztuki mówiącej o zgubnym wpływie miłości do pieniądze na stosunki międzyludzkie. Wciąż bardzo aktualne jest przesłanie „Emigrantów”, spektaklu  opartego na dramacie Sławomira Mrożka. W Chrzanowie, ten temat przybliżyli aktorzy Teatru Małego w Tychach Andrzej Baranowski i Paweł Drzewiecki. Mistrzowsko wcielając się w swoje role, pokazali emigrację w poszukiwaniu lepszego życia, która nie zawsze niesie za sobą to o czym marzyliśmy. Na zakończenie wystąpił teatr Tara Bum z Rybnika.          

 

– Poznaliśmy ich na ubiegłorocznym przeglądzie w Wadowicach, gdzie zajęli pierwsze miejsce. Cieszę się, że teraz to przedstawienie mogła zobaczyć chrzanowska publiczność – mówiła Aneta Leśniakiewicz. Nowością tegorocznej nocy teatru była teatralna poczta. Każdy mógł na przygotowanych karteczkach napisać recenzje czy opisać swoje wrażenia z konkretnego spektaklu. Wszystkie te opinie trafiały potem do poszczególnych grup i organizatorów.

 

GALERIA  Powrót