Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

Orszak Trzech Króli


2014-01-07

Ponad dwa tysiące osób wzięło udział w orszaku Trzech Króli zorganizowanym w centrum Chrzanowa. Z Placu Tysiąclecia uczestnicy przeszli na pasaż za MOKSiR, a potem do symbolicznego Betlejem na rynku. Orszak kończył trwający miesiąc Chrzanowski Jarmark Bożonarodzeniowy.Orszak Trzech Króli zorganizowano w Chrzanowie po raz drugi. W ubiegłym roku widowisko oglądało około pół tysiąca mieszkańców. Tym razem było ich cztery razy więcej.

 

Najpierw widzowie zobaczyli jasełka wystawione na scenie przed domem kultury. Potem barwny orszak wyruszył na pasaż za MOKSiR.  Prowadził go kolędnik z gwiazdą. Tuż za nim konno jechali trzej królowie: Kacper, Melchior i Baltazar w których wcielili się lekarz Ryszard Sobieraj, przedsiębiorca Jan Patejko i leśniczy Franciszek Marchaj. W tej roli można ich było oglądać po raz kolejny.

 

Mam nadzieję , że stanie się to tradycją, podobnie jak takie widowiska. Podziękowania należą się organizatorom i grupom konnym, które zgodziły się wziąć udział w orszaku – mówił Ryszard Sobieraj.

 

W tym roku chrzanowianie mogli zobaczyć  kilkudziesięciu jeźdźców w strojach kawalerzystów , powstańców styczniowych i górali. Przyjechali z różnych stron Małopolski, by zaprezentować się podczas widowiska w Chrzanowie. Nie zabrakło także bryczek, które  urozmaicały korowód.  W orszaku szli też  kolędnicy z całej Małopolski, którzy przyjechali do Chrzanowa na przegląd grup kolędniczych „Herody”, oraz oczywiście mieszkańcy Chrzanowa. Wielu z nich na tą okazje przygotowało dla dzieci specjalne stroje lub przynajmniej królewskie korony.

 

– Przygotowaliśmy się na dzisiejszą uroczystość i cała rodzina ma korony na głowach. Po raz drugi bierzemy udział w orszaku i wrażenia są wspaniale – mówiła jedna z uczestniczek na chrzanowskim rynku, gdzie kończył się orszak. To tu trzej królowie złożyli pokłon i dary świętej rodzinie przy symbolicznym Betlejem ulokowanym  przy szopce Bożonarodzeniowej na chrzanowskim rynku. W tym roku w rolę Józefa, Maryi i Jezusa wcielili się Szymon,  Karolina i Tadeusz Arkit.

 

– To wielka odpowiedzialność grać takie role, jednak gdy padła propozycja nie mieliśmy wątpliwości. Obawialiśmy się nieco czy nasz 2 – letni syn podoła zadaniu, ale było wspaniale – mówił Szymon Arkit . Całe widowisko związane z orszakiem trzech króli trwało około godziny.  Dodatkową atrakcją chrzanowskiego orszaku Trzech Króli był udział grup kolędniczych z Małopolski. Kolędnicy swoimi strojami ubarwili orszak, ponadto turoń czy diabeł, którzy zaczepiali przechodniów, wzbudzali uśmiech i zainteresowanie chrzanowian. Krótkie prezentacje grup kolędniczych zakończyły zresztą spotkanie na rynku. Potem kolędników można było oglądać na przeglądzie zorganizowanym w sali teatralnej MOKSiR.

 

Orszak Trzech Króli podobnie jak Chrzanowski Jarmark Bożonarodzeniowy zorganizował MOKSiR w Chrzanowie przy współpracy Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” i parafii Św. Mikołaja w Chrzanowie. 

 

Galeria  

 

SOLPowrót