Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

I Chrzanowskie Spotkania Folklorystyczne BOSA NÓŻKA


2013-11-28

Przypomnienie zanikających gatunków dziecięcego folkloru słownego i muzycznego: pieśni o dziecku, kołysanek, wyliczanek oraz tańców. Taka idea przyświecała zorganizowanej po raz pierwszy w chrzanowskim MOKSiR folklorystycznej imprezie skierowanej do najmłodszych mieszkańców gminy.Pomysłodawcą przeglądu był Jan Ryś - instruktor z Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie, który namówił do współpracy Chrzanowskie Stowarzyszenie Folklorystyczne.


Na starcie pierwszych spotkań stanęło blisko 140 przedszkolaków gminy Chrzanów, które prezentowały swoje taneczne i wokalne uzdolnienia na deskach sali teatralnej MOKSiR.


21 listopada, przed jury w składzie: Agnieszka Oczkowska - etnolog, Jadwiga Pietrzyk - prezes ChSF, Małgorzata Liszka - muzyk i Jerzy Ziegler - muzyk.
W programie prezentacji znalazły się kultowe kołysanki, m.in.: „Aaa kotki dwa", „Na Wojtusia", czy „Husi husi"; dawne zabawy, jak: „Jawor", „Mosty", „Pałka zapałka", „Ulijanka", a także różne tańce - od „Krakowiaka" po „Chodzonego" . Dzieci przypomniały też zapomniane już piosenki: „Moja Ulijanko", „Leciały gąseczki", „Wyleciał ptaszek z Łobzowa", czy „Mariackie hejnały".


Nie zabrakło też wspólnych zabaw z dziećmi, już poza konkursem, które poprowadziły panie z Chrzanowskiego Stowarzyszenia Folklorystycznego.
Jury po długiej naradzie przyznało nagrody i wyróżnienia w czterech kategoriach: gry i zabawy, zespoły taneczne, soliści i zespoły wokalne. Zwycięzcy otrzymali pięknie malowane krakowskie skrzynie, pozostali nagrody w postaci gier stolikowych (nagrody zakupione przez ChSF). Ponadto wszystkim uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy i paczuszki ze słodkościami, ufundowanymi przez cukiernię GRONPIEK.


- Oceniając występy dzieci jury brało pod uwagę: zgodność z tradycją regionu strój, gwarę, teksty, rekwizyty), dobór repertuaru, ogólny wyraz artystyczny, dostosowanie do wieku i możliwości interpretacyjne młodych wykonawców - powiedziała Agnieszka Oczkowska, podczas odczytywania werdyktu jury. - Poziom pierwszego przeglądu był dobry. Mamy nadzieję, ze inicjatywa spotkań folklorystycznych będzie kontynuowana - dodała.


WYNIKI PRZEGLĄDU

Kategoria gry i zabawy:
I miejsce - zespół „Krakowiaczek" z PS nr 7 w Chrzanowie
II miejsce - zespół „Muzyka Gaika" z SP w Luszowicach
III miejsce - duet Zuzanna Tobiasz i Adam Rejman z PS w Chrzanowie
Wyróżnienia: zespół „Zeróweczka" z ZS w Płazie i „Franusie" z PS w Balinie

 

Kategoria zespoły taneczne:
I miejsce - zespół „Krakowiaczek" z PS nr 7 w Chrzanowie
II miejsce- zespół „Franusie" z PS w Balinie
III miejsce - zespół „Zeróweczka" z ZS w Płazie

 

Kategoria soliści:
I miejsce - Alicja Pietrzyk z Balina
II miejsce - Tatiana Poręba z Płazy
III miejsce - Julianna Gąsior z Balina

 

Kategoria zespoły wokalne:
I miejsce - zespół „Krakowiaczek z PS nr 7 w Chrzanowie
II miejsce - zespół „Wisienki" z PS nr 7 w Chrzanowie
III miejsce - Zespół „Franusie" z Balina

 

GALERIA  


Tekst: Antoni DobrowolskiPowrót