Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

SPOTKANIE Z KULTURĄ: ROSJA


2013-11-27

W dniach 13 i 17 listopada 2013 r. w Oddziale Wystaw Czasowych „Dom Urbańczyka” miała miejsce II edycja Spotkania z kulturą.  Tematem przewodnim była Rosja i jej tradycje, kultura i sztuka. Na zaproszenie muzeum wystąpiła Rosjanka Nadieżda Logwinieko-Siemek, urodzona na Sachalinie a od 13 lat mieszkająca w Chrzanowie.          Pierwszy dzień Spotkania z kulturą zgromadził grupę słuchaczy zainteresowanych tradycjami i sztuką rosyjską. Prelegentka barwnie opowiedziała o poezji Puszkina w wykładzie pt.: „Puszkin i Bilibin – bajka rosyjska w poezji i ilustracji”. Ilustrację bajkowego świata stanowiła prezentacja z przepięknymi obrazami rosyjskiego artysty, ilustratora Iwana Jakowlewicza Bilibina. Już same obrazy zachęcały słuchaczy do sięgnięcia po dzieła literatury rosyjskiej, zarówno te dla młodszych jak i starszych czytelników.

 
          Kolejny był wykład z prezentacją, pt.: „Obrzędy religijne w Rosji i stroje historyczne w malarstwie rosyjskim”. Punktem wyjścia była tradycja kolędowania bożonarodzeniowego. Przedstawienie przez  p. Nadię poszczególnych zwyczajów świątecznych sprowokowało zgromadzonych gości do porównań z polskimi tradycjami, co wywołało ciekawą dyskusję na temat analogii i kontrastów naszych kultur. Analizując święta roku kościelnego prelegentka płynnie przeszła do tradycji swatania. W tym momencie panie prawdopodobnie odetchnęły z ulgą, że już mamy za sobą obyczaj aranżowania małżeństw. Bo która z pań chciałaby „w ciemno” wyjść za mąż? W trakcie prezentacji omówione zostały także tradycyjne stroje rosyjskie, w tym strój panny młodej, którego waga mogła dochodzić do 20 kg, co dla przejętej panny młodej mogło być nie lada ciężarem.
W przerwie między wykładami uczestnicy spotkania mieli okazję skosztowania chleba i sadła domowej roboty, a zgromadzenie się przy stole z poczęstunkiem było okazją do dzielenia się na gorąco opiniami.

          

         Drugi „dzień rosyjski” zaczęły warsztaty plastyczne, w trakcie których prowadząca, p. Nadia, nauczyła młodszych i starszych uczestników jak wykonać „magiczne” kukiełki-oberegi, czyli szmaciane laleczki, w których pozytywną, ochronną moc dawniej wierzono. Dla bardziej wprawnych manualnie były warsztaty kaligrafii. Nagroda za wysiłek włożony w warsztaty okazała się pyszna, na zgromadzonych gości czekały bowiem bliny i pluszki, upieczone przez nauczycielki, panie Adaminę Lasoń i Grażynę Purzyńską wraz z uczniami z SOSW w Chrzanowie, dzięki uprzejmości dyr. Jerzego Walczaka. Natomiast gwiazdą dnia okazały się... samowary i ich właściciele, którzy z pełnym zaangażowaniem przygotowali czaj. Panowie, Rafał Matyja i Wiesław Pidło, już z pewnym wyprzedzeniem czasowym rozżarzyli podpałkę w 2 samowarach, a następnie gotowali aromatyczną herbatę i cierpliwie tłumaczyli cały proces przygotowania napoju.

 
         Finałem Spotkania z kulturą był występ państwa Marty i Wojciecha Czarnotów – Aktorów Teatru Lubuskiego w szlagierach piosenki rosyjskiej. Nie obyło się bez udziału publiczności, która dzięki śpiewnikom i zachęcie aktorów dołączyła swoje głosy.

 
Mamy nadzieję, że tegoroczne Spotkanie z kulturą: Rosja będzie miło wspominane i zachęci mieszkańców Chrzanowa (gości z dalszych stron również) do udziału w kolejnym spotkaniu, które… już za rok.

 

GALERIA


Anna Cieplińska
Koordynator Spotkania z KulturąPowrót