Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

OBRAZY W BARWACH NIEBA - malarstwo Kingi Chromy w galerii „Na styku”


2013-11-30

Prace Kingi Chromy  można było oglądać w galerii „Na styku” do końca października 2013.  Artystka pokazała tu swoje obrazy. Wernisaż wystawy odbył się 20 września. Dla chrzanowian to okazja, by zobaczyć prace córki rzeźbiarza Bronisława Chromego, który kilka miesięcy temu  także zaprezentował tu fragment swoich dokonań.Kinga Chromy jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie i krakowskiej ASP jak sama żartuje wielkiego wyboru nie miała i od dzieciństwa wiedziała, że pisana jest jej kariera artystyczna.  – Jak się urodziłam to tata zapisał mnie do akademii, oczywiście nie dosłownie, ale zostałam tam przeznaczona – żartuje artystka. W ASP studiowała na wydziale malarstwa, jednak w swoim życiu miała okresy gdy zajmowała się także innymi dziedzinami sztuki m.in. ceramiką. Do dziś prowadzi zresztą pracownię ceramiki „Pod aniołami”. – Prowadzę ją wraz z moja przyjaciółką, która specjalizuje się w artystycznym wykorzystaniu tkaniny. Stanowimy taki tandem i szalejemy po pracowni z dziećmi – wyjaśnia Kinga Chromy.

 

W Chrzanowie pokazała swoje obrazy, które powstały w ostatnim czasie. Artystka miała taki okres, gdy jej prace były zdominowane przez brązy i szarości. Teraz maluje w kolorach nieba. Obrazy Kingi Chromy urzekają pięknymi, ciepłymi barwami, pozostawiając jednocześnie spore pole do ich interpretacji przez samego widza. Oglądając  pejzaże z łąk, przedstawione przez malarkę, nie widzimy bowiem typowej łąki, ale jej wyobrażeniem jakie zrodziło się w umyśle autorki.  – Miałam taki okres w którym ciężko mi było odbierać naturę. Jej obraz tworzyła wyobraźnia. Malując naturę malowałam ją z głowy, tak powstawały prezentowane tu obrazy – mówi artystka. 

 

Kinga Chromy jest autorką kilku cykli malarskich m.in. kobiety, anioły, łąki  czy ważki. Próbkę prac z tych ostatnich cykli możemy oglądać w galerii „Na styku”. Są tu piękne krajobrazy, śliczne ważki i kwiaty na obrazach. Inspiracją dla wielu z nich była przyroda obserwowana podczas pobytów w domu rodziców na Mazurach. Tam też powstawały wiersze Kingi Chromy, choć były także  efektem podróży artystki . – Tworzyłam je po mojej dwuletniej  wędrówce po klasztorze zen. Byłam przez ten czas mniszką zen i zaraziłam się haiku. W efekcie powstały wiersze – tłumaczy Chromy. Wiersze będą wydane w trzech tomikach w jednakowym formacie i oprawie artystycznej. Na to wydawnictwo trzeba jeszcze poczekać.
(SOL)

 

GALERIA
Powrót