Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

Wernisaż malarstwa i ceramiki Zbigniewa Gierczaka


2017-05-31

26 maja w galerii NA STYKU odbył się wernisaż malarstwa i ceramiki chrzanowskiego artysty Zbigniewa Gierczaka. Otwarcie wystawy zgromadziło liczną grupę miłośników sztuki oraz przyjaciół i rodzinę artysty.Zebranych ciepło powitał Jan Smółka – dyrektor MOKSiR, natomiast Antoni Dobrowolski – kurator wystawy, przybliżył artystyczną sylwetkę artysty.
Głos zabrali również Marita Benke Gajda i prof. Czesław Dźwigaj z Pracowni Rzeźby w Ceramice ASP w Krakowie.

-Z nieustającym zachwytem przyglądam się twórczym poczynaniom Zbyszka Gierczaka w malarstwie, rzeźbie, mozaice czy szkle. Życzę mu, a także przy okazji nam wszystkim, aby jego twórczość jeszcze przez wiele lat była źródłem radości – powiedziała m.in. Marita Benke-Gajda.

Natomiast prof. Czesław Dźwigaj stwierdził m.in.,że w twórczości Gierczaka widzimy doskonałe zespolenie tematu z idealnie dopasowaną oryginalną formą narracji malarskiej. Tematyka prac bez względu na zastosowane  techniki ściśle została powiązana z otaczającą nas codziennością, a doskonały  zmysł obserwacyjny autora i jego wyobraźnia pozwalają mu ze swobodą przekazywać tę codzienność zarówno w monumentalnym malarstwie sakralnym, witrażu, ceramice, malarstwie sztalugowym, rysunku  a nawet w trudnej i pracochłonnej technice jak mozaika ścienna, która nota bene jest mocno spokrewniona z ceramiką
 
Gierczak urodził się w znaku letniego, słonecznego raka 8 lipca 1972 roku w Chrzanowie, gdzie nadal mieszka. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych   im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom uczelni obronił z wyróżnieniem w 2004 roku na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Jacka Waltosia. Dyplom dopełnił aneksami z rysunku i ceramiki. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, szkłem i ceramiką. Jest członkiem stowarzyszenia Ceramika Bez Granic. Uczestniczył kilkudziesięciu wystawach  w kraju i za granicą. Jest autorem licznych polichromii sakralnych w Krakowie, Bielsku-Białej, Ostrowcu Świętokrzyskim, Zawierciu, Kwaczale, Starachowicach, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Katowicach i  Braciejówce.

Tematem prac Zbigniewa Gierczaka jest przede wszystkim człowiek, ze szczególnym uwzględnieniem światła i cienia w jego wnętrzu, przenikających się wzajemnie w różnych proporcjach. Artysta uważa, że trudno jest utrzymać  harmonię tych przeciwieństw, bowiem najczęściej targają one człowiekiem w ich skrajnych odcieniach - od czerni po wiosenne żółcienie, od dobra po zło, od miłości po nienawiść. Gierczak usilnie poszukuje artystycznego  klucza do zrozumienia tego,  kim tak naprawdę jesteśmy, jak  zgłębić samego siebie, jak zrównoważyć te skrajne energie i zmienić je w harmonię przeciwieństw. Ostatecznie dochodzi do konkluzji, że w życiu głównie sami sobie jesteśmy zadani, a jeżeli tak, to najlepiej   pokochać i zaakceptować siebie, a wtedy pokochamy i zrozumiemy cały świat, z wszystkimi jego kolorami.  To jest też jedna z dróg, aby ten świat naprawić.

Antoni Dobrowolski

GALERIA

 

ON JUŻ TO WIE


 Zbyszkowi

 

 

on już wie
że człowieka
nie maluje
się tylko różami

 

wie, że bez czerni
człowiek nie będzie
człowiekiem do końca

 

poszukuje prawdy
mieszając wszystkie kolory
od wiosennych żółcieni
do ciemnych
listopadowych beznadziei

 

on już wie
że człowiekiem jesteśmy
gdzieś pomiędzy lotem
a upadkiem
pomiędzy niebem
a piekłem
pomiędzy światłem
a cieniem

 

on już to wie

 

gdziekolwiek nie jesteśmy
zawsze jesteśmy
wielobarwną paletą
w rękach Boga

 

 Antoni Dobrowolski

 Powrót