Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

Chrzanowskie święto poezji


2017-05-29

W sobotnie popołudnie, 20 maja, MOKSiR-owski klub Stara Kotłownia zapełnił się poetami – laureatami 31. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Herb Grodu Miasta Chrzanowa”. Nie zabrakło też licznych sympatyków poezji, przyjaciół i rodzin wyróżnionych poetów.

 Uczestników gali rozdania laurów poetyckich, w imieniu Grupy Twórczej CUMULUS, współorganizatora konkursu , powitała Jolanta Kupiec.
Następnie głos zabrał jeden z jurorów, wybitny krakowski poeta i prozaik Adam Ziemianin. W swoim wystąpieniu podkreślał wyskoki poziom nadesłanych prac, szczególnie w II kategorii – wierszy o tematyce dowolnej.

Juror wyznał, że wśród nadesłanych wierszy o tematyce dowolnej było co najmniej kilkadziesiąt zestawów znakomitych, nie brakowało też wierszy wybitnych. Ubolewał, że jury musiało dokonywać bolesnych selekcji, aby w końcu wybrać 6 regulaminowych nagród. Stwierdził również , że nie zabrakło ciekawych zestawów także w kategorii wierszy o Chrzanowie. Jury szukało prac opowiadających o mieście w sposób niebanalny, inny i nowatorski.  Interesujące zestawy nadesłały też dzieci, chociaż były to bardziej próby literackie, często pierwsze - niż wiersze. Juror zachęcał najmłodszych do czytania dobrych wierszy i ciągłego doskonalenia swojego warsztatu poetyckiego

- Musieliśmy uważnie i kilkakrotnie przeczytać blisko 500 wierszy. Każdy juror robił to w swoim domowym zaciszu, aby w  konsekwencji wybrać około 10 zestawów nominowanych do nagród w każdej kategorii. Potem już wspólnie wykłócaliśmy się o nagrody i wyróżnienia. Nie trwało to jednak długo bo zgadzaliśmy się w swoich ocenach prawie w 80 procentach – podkreślił Adam Ziemianin.

Obok Adama Ziemianina w składzie jury znaleźli się jeszcze Józef Baran – znakomity, wybitny krakowski poeta i dziennikarz oraz chrzanowski poeta i animator kultury – Antoni Dobrowolski. Sekretarzem jury tradycyjnie była Jolanta Kupiec – prezes Grupy Twórczej CUMULUS.

Po odczytaniu protokołu jury nastąpił ceremoniał wręczenia nagród i wyróżnień, którego dokonali Tadeusz Kołacz – zastępca burmistrza Chrzanowa oraz Jan Smółka  - dyrektor MOKSiR w Chrzanowie. Wśród laureatów, obok poetów z Chrzanowa, znaleźli się twórcy z Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Mogilna, Zielonej Góry, Łodzi, Libiąża, Kępic, Jaworzna, czy Dobrzenia Wielkiego. Warto też zaznaczyć, że na konkurs nadeszły wiersze nie tylko z całej Polski, ale też z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Ukrainy.

Konkurs poetycki nie mógł się obejść bez prezentacji nagrodzonych wierszy przez ich autorów. Tę część uroczystości poprowadził Antoni Dobrowolski, który prowokował laureatów do wyznań na temat swoich  osiągnięć i sukcesów poetyckich oraz dalszych planów.
Muzycznymi klamrami całość uroczystości spinała poetycką piosenką Dorota Kostusik – znakomita chrzanowska wokalistka, laureatka wielu konkursów lokalnych i ogólnopolskich.

Antoni Dobrowolski

 

GALERIA ZDJĘĆ

POEZJA LAUREATÓW  Powrót