Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

Od marzeń do metafor


2017-01-25

Galeria Na Piętrze chrzanowskiego MOKSiR-u prezentuje obrazy krakowskiej malarki Anny Lewińskiej. Przestrzeń galerii wypełniło blisko sześćdziesiąt obrazów na których artystka uwieczniła swoje refleksje, życiowe doświadczenia i przemyślenia, lęki, obawy, a także swój ciepły stosunek do przyrody.

 

Wernisaż wystawy, który odbył się 20 stycznia, zgromadził grono sympatyków malarstwa, przyjaciół i najbliższą rodzinę. Artystka szeroko opowiadała o stosowanych technikach, ulubionych tematach, a także o kulisach i okolicznościach powstawania poszczególnych obrazów.  Rozmowę prowadził kurator wystawy Antoni Dobrowolski, który jednocześnie zaprezentował swój najnowszy wiersz inspirowany  wystawą.Anna Lewińska Ukończyła Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, Konserwację Zabytków Architektury i Urbanistyki, Pedagogikę oraz malarstwo na krakowskiej ASP u prof. Andrzeja Bednarczyka. Z zawodu architekt i pedagog, a z zamiłowania artysta malarz. Nieobce są w jej twórczości prace wykonane w różnych technikach, poczynając od akwareli, pasteli po akryl i olej. Ulubionym sposobem malowania jest jej technika własna oparta na zastosowaniu tkaniny w cyklu tworzenia obrazu.
Swoje prace pokazywała na licznych wystawach indywidualnych – których ma w dorobku ponad 60 i zbiorowych - około 250. Wiele jej obrazów jest w posiadaniu kolekcjonerów nieomal na całym świecie.

 

Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, Stowarzyszenia Marynistów Polskich oraz AIAP UNESCO. Inicjatorka powstania zespołu malarzy wystawiających prace jako Grupa X.

 

-Prace Anny Lewińskiej trudno sklasyfikować. Różnorodność stosowanych przez nią technik jak i rozmaitość tematyki nie pozwala na zaszufladkowanie tej utalentowanej malarki. Jak sama twierdzi w jej twórczości wiele zależy od nastroju w jakim się aktualnie znajduje. Stąd też jej prace raz są pełne ekspresji, bijącej z nich radości czerpania z piękna tego świata, to znów pełne melancholijnej zadumy, katastroficzne i upiorne wizje śmierci czy nicości naszego życia. Większość prac wykonanych jest techniką własną malarki, która daje jej najwięcej satysfakcji i emocji towarzyszących powstawaniu dzieła. Innowacyjność techniki polega na wykorzystywaniu zwykłej gazy do stworzenia niepowtarzalnej, przestrzennej faktury obrazu. W połączeniu z odpowiednio położoną farbą daje to niezwykły efekt. Jest to jakby gra faktury z przestrzenią i barwą, kontrolowana jednak cały czas przez czynnik dominujący w obrazie – wizje artystki. Końcowe wrażenie jest niesamowite. (fragmenty z  recenzji)


opr. Antoni Dobrowolski

 

JEST TAKA CHWILA

jest taka chwila
zdarza się
pomiędzy świtem
a błyskiem poranka

pomiędzy zmierzchem
a poświatą nocy

na drodze
od marzeń do metafor

rzadsza od kwiatu paproci

jest taka chwila
kiedy nasze ja tu
spotyka się
z naszym ja tam

uchyla drzwi
na tamtą stronę

Antoni Dobrowolski

 

GALERIA  

 

 Powrót