Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

ŻABY MAJĄ JUŻ 100 LAT


2017-01-20

 Najpierw odbył się pokaz filmu, przygotowanego przez ChTL, który opowiadał o historii chóru, o jego czasie teraźniejszym, nie zabrakło też ciekawych opowieści członków zespołu.
Potem „Pieśnią o ogniu” Zdzisława Krawczyńskiego, wypełnioną po brzegi widownię sali teatralnej MOKSiR, powitał stulatek – Chór Męski „Żaby”, jedyny taki chór w Polsce, a może i na świecie o takiej nazwie. W koncercie jubileuszowym zespół  zaprezentował jeszcze następujące pieśni: „Ku mej kołysce” – Zdzisława Krawczyńskiego, „Polonez weselny” – Aleksandra Orłowskiego, „Jubilate” – Ludwika van Beethovena, słynny już utwór „Żaby” – Miłosza Kotarbińskiego,  „Polskie kwiaty” – siostry Magdaleny Nazaretanki, „Pieśń przyjaźni” – utworu pochodzącego ze Szkocji  i na zakończenie - szlagier Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego - „Wesołe jest życie staruszka”.  Chórem dyrygował Andrzej Sapiński, który swoje obowiązki przejął w 2012 roku po śmierci Władysława Bialika.

 

Następnie ustawiła się długa kolejka gości pragnących złożyć jubilatowi gratulacje i życzenia.

 

Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznanej chórowi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczyli - burmistrz Chrzanowa Ryszard Kosowski oraz jego zastępcy -Jolanta Piecuch i  Tadeusz Kołacz. Natomiast z rąk dyrektora MOKSiR Jana Smółki i jego zastępczyni Teresy Wojciechowskiej wszyscy chórzyści otrzymali listy gratulacyjne. Wśród honorowych gości nie zabrakło też Marka Sowy – posła RP, Stanisława Pająka – senatora RP, Marii Siudy – radnej Województwa Małopolskiego oraz przedstawicieli zaprzyjaźnionych chórów, reprezentacji ośrodków kultury oraz licznych sympatyków i przyjaciół chórzystów.

 

Koncertem  arii i pieśni na bas, swoim talentem wokalnym, jubileusz  uświetnił Jacek Ozimkowski, znakomity chrzanowski artysta, absolwent, a obecnie adiunkt i prodziekan Wydziału Aktorsko-Wokalnego Krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie uzyskał tytuł dr habilitowanego wokalistyki. Artysta wykonał najpierw  dwie arie z opery Don – Giovanni Mozarta: Leporella „Notte e giorno”  oraz  Masetta „Ho kapito”. Następnie trzy pieśni Moniuszki – „Stary hulaka”, „Zawód” i „Piosenka żołnierza”, potem arię Don Basilia  „La calunnia” z opery Cyrulik Sewilski Rossiniego, oraz pieśń „Gdybym był bogaty” z musicalu „Skrzypek na dachu” i na zakończenie dwa wielkie szlagiery  Henryka Warsa i Ludwika Starskiego „Umówiłem się z nią na dziewiątą”  oraz „ Zimny drań”. Akompaniament zapewniła  Marta Mołodyńska Wheeler –  znakomita pianistka, kompozytorka i aranżerka, pedagog Krakowskiej Akademii Muzycznej.

 

Na zakończenie pierwszej części jubileuszu przybyłym gościom serdecznie podziękował prezes chóru Jan Jarczyk, zapraszając wszystkich na lampkę szampana i urodzinowy tort.

 

Warto  zaznaczyć, że z okazji jubileuszu, nakładem MOKSiR w Chrzanowie, ukazał się kalendarz w formie albumu, w którym zamieszczono historię chóru, ilustrowaną licznymi fotografiami. Ponadto znakomity rzeźbiarz Michał Batkiewicz wykonał z brązu żabę, która została umieszczona na pasażu za MOKSiR, przy jednej z fontann. Uroczystego osłonięcia rzeźby dokonano dzień wcześniej.

 

Antoni Dobrowolski

 

KRÓTKA HISTORIA CHÓRU MĘSKIEGO ŻABY

 

Chór męski „ŻABY” znany jest niemalże wszystkim mieszkańcom Chrzanowa.
Uświetnia swoim śpiewem ważniejsze uroczystości gminne i państwowe oraz religijne. Otrzymuje gromkie brawa podczas koncertowania w osiedlach i sołectwach  Gminy Chrzanów, a także w okolicznych miastach. Chór prezentuje duży repertuar pieśni patriotycznych, żołnierskich, ludowych, klasycznych, a także sakralnych, zwłaszcza kolęd. Chór powstał 1916 roku przy Gimnazjum w Chrzanowie (obecnie I LO) z inicjatywy nauczyciela tej szkoły Adolfa Loenfelda . Tworzyli ten chór nauczyciele i młodzież z Gimnazjum oraz z cechów rzemieślniczych Chrzanowa. Pierwszym dyrygentem chóru był nauczyciel Gimnazjum prof. Tadeusz Urbańczyk. Chór cieszył się ogromnym uznaniem, do zespołu wstępowali wciąż nowi chłopcy chcący w nim śpiewać. Próby odbywały się w budynku lamusa dworskiego, w którym obecnie mieści się Muzeum w Chrzanowie.

 

 -Podczas letniej pory z pobliskich łąk dolatywał odgłos rechocących żab, były tam wtedy podmokłe tereny i stawy.  Profesor Urbańczyk powtarzał często chórzystom cytat z „Pana Tadeusza”, że „żadne żaby nie śpiewają tak pięknie jak polskie”. Tak naprawdę to od tego cytatu pochodzi nazwa naszego chóru. Potem za hymn obraliśmy sobie żartobliwy utwór Miłosza Kotarbińskiego, który nosił tytuł „ŻABY”. I tak żabi motyw towarzyszy nam w chórze do dziś – opowiada  obecny prezes chóru Jan Jarczyk.

 

Przed wojną chór często koncertował, m.in. śpiewał w 1921 roku w Pszczynie podczas akcji plebiscytowej na rzecz powrotu Górnego Śląska do macierzy. Chór śpiewał również w czasie wojny i niemieckiej okupacji, działając w konspiracji, odbywając próby w mieszkaniach prywatnych, a śpiewając w kościołach Chrzanowa i okolic . Płynąca, w tak trudnych czasach, polska pieśń podnosiła na duchu wątpiących, krzepiła ich serca.

 

Po wyzwoleniu chór organizował po kilkanaście koncertów corocznie dla społeczeństwa Chrzanowa, śpiewał też w szkołach, remizach strażackich, na placach i rynkach miast. Chór brał udział w licznych imprezach śpiewaczych śpiewając w Krakowie , Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Kraśniku i Legnicy - często zdobywając zaszczytne wyróżnienia i nagrody, a nade wszystko sympatię publiczności. W okresie 100 lat historii chóru zespołem dyrygowali wspaniali muzycy. Najpierw prof. Tadeusz Urbańczyk, po wojnie przez 34 lata wspaniałym dyrygentem był Zygmunt Oczkowski. Później batutę przejął Władysław Bialik, który dzierżył ją aż do swojej śmierci w 2012 roku. Obecnie chórem dyryguje Andrzej Sapiński, absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach.

 

Chór nieustannie krzewi polską i europejską pieśń chóralną, bierze udział w turniejach i przeglądach pieśni chóralnej. Chór był organizatorem koncertów na rzecz powodzian, uroczystości papieskich, i koncertu na powitanie XXI wieku. Z okazji 90 lecia działalności został w 2006roku uhonorowany przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Odznaka Honorową Złotą z Wieńcem Laurowym, która jest najwyższym odznaczeniem przyznawanym dla chórów i chórzystów, a w 2001 roku został przez Burmistrza Miasta Chrzanowa odznaczony Medalem za zasługi dla rozwoju miasta i ziemi chrzanowskiej, jako najstarsza instytucja kulturalna naszego miasta.
Od 1972 roku chór jest związany z MOKSiRem w Chrzanowie, korzystając z wszechstronnej opieki i pomocy w codziennej działalności.

 

- Jedną z naszych bolączek i utrapień, to brak nowych głosów, które w sposób naturalny uzupełniły by braki w poszczególnych głosach i pozwoliły na dobrą prezentację wyuczanych utworów na scenie. Młodzież nie garnie się do chóru, ma wiele innych rozrywek. Bardzo nad tym ubolewamy, że nie mamy komu przekazać tak pięknej tradycji chóralnego śpiewania – wyznaje ze smutkiem w głosie prezes Jan Jarczyk

 

Antoni Dobrowlolski  

 

GALERIA  

 Powrót