Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

TWÓRCZOSĆ CZESŁAWA GAŁUŻNEGO W GALERII NA STYKU MOKSiR


2017-01-12
W galerii Na Styku MOKSiR w Chrzanowie odbył się 9 grudnia 2016 r. wernisaż twórczości znakomitego artysty Czesława Gałużnego.


Na wystawie znalazły się prace wykonane akrylem na płótnie z malarskich cyklów: „Zbliżenia”, „ Fragmenty”, „Ty i ja”, a także betonowe rzeźby z cyklu „Nasze Pompeje”. Artysta ponadto, specjalnie na wystawę, wykonał dziesięć pasteli inspirowanych urokiem chrzanowskich uliczek.

 

Wernisaż rozpoczął się spotkaniem poetyckim, podczas którego artysta zaprezentował swoje najnowsze wiersze, bowiem swoją  plastyczną ekspresję od lat uzupełnia słowem. Twórczość poetycka artysty przeplatała się z piosenkami śpiewanymi przez zespół muzyczny ANCORA IMPARO ze Sławkowa.

 

 - nie wszystkie artystyczne emocje mogę wyrazić obrazem, czy rzeźbą i wtedy chętnie sięgam po pióro i piszę – najczęściej wiersze. Wtedy czuje się pełniejszy, bardziej spełniony, że potrafiłem wyrazić to, co się we mnie kłębi – wyznaje podczas spotkania Gałużny.

 

Potem artysta, licznie przybyłych gości, oprowadził po wystawie, ciekawie opowiadając o kulisach powstawania poszczególnych dzieł. Zdradzał tajemnice swojego artystycznego warsztatu, dzielił się refleksjami na temat sztuki i jej roli w naszym życiu, mówił o planach i zamierzeniach.

 

Czesław Gałużny urodził się w Sosnowcu w 1951 roku, gdzie nadal mieszka i tworzy. Uprawia malarstwo i rysunek. Zajmuje się także projektowaniem wnętrz, realizacją rzeźb, malarstwem ściennym oraz edukacją. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Artystyczna Kreacja Wspólnej Europy, członkiem i współzałożycielem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Uczestniczył w licznych plenerach malarskich, w ponad 470 wystawach zbiorowych – środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych oraz prezentował swoje prace na 57 wystawach indywidualnych. Za swą twórczość był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Jest laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Sosnowca za rok 2000 oraz Pierwszej Nagrody II Międzynarodowego Biennale Pasteli w Nowym Sączu – rok 2004. Ponadto otrzymał wraz z Janem Funkiem wyróżnienie za projekt Pomnika Żołnierza Polskiego, a także wyróżnienie fundowane przez Ministra Kultury i Sztuki na Biennale Pasteli w Nowym Sączu, wyróżnienie na Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa w Częstochowie oraz wyróżnienie honorowe Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Czesław Gałużny został odznaczony Srebrną Odznaką Zasłużonego w Rozwoju Województwa Katowickiego.Jego prace znajdują się w zbiorach między innymi: Muzeum Ślaskiego, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Państwowego Muzeum na Majdanku, Muzeum Miejskiego w Sosnowcu, Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, w zbiorach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Warszawie, Beskidzkiej Galerii Sztuki w Szczyrku, Muzeum Regionalnego w Bełchatowie oraz w licznych instytucjach państwowych i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

 

- Czesław Gałużny jest jednym z ostatnich romantyków współczesnego malarstwa polskiego. Oczywiście tych, którzy pragną być romantykami, lub którym się zdaje że są i że tak malują, jest wielu. Ale to najczęściej złudzenie bądź stylizacja. Natomiast Gałużny właściwie od początku swej drogi porusza się sposób na wskroś romantyczny. Czyli nie kroczy, nie wspina się, nie podskakuje, ale płynie i frunie nieoczywistym kolorem, zaskakującym konturem, dziwną halucynacyjną, jakby spoza obrazu płynącą aurą – pisze m.in.o twórczości Gałużnego Maciej Szczawiński – red. Radia Katowice, publicysta kulturalny, krytyk literacki, pisarz i poeta, a także kurator wystaw w galerii „Na żywo”, która nawiązała owocną współpracę z MOKSiR-owską galerią „Na styku”.

 

GALERIA

 

Opracował:  Antoni Dobrowolski

 

KOMETA

 

ZBLIŻA SIĘ

GODZINA

ZERO

TELEFON MILCZY

MYŚLI BIEGNĄ

PO NIEWIDOCZNYCH

DROGACH

WSTRZYMANY ODDECH

TĘTNICE PUCHNĄ

SERCA NIE MA

KTOŚ RZUCA

W KOMETĘ

GRANITOWĄ KOSTKĄ

WYRWANĄ

Z BRUKU

PŁONĄCY OGON

SOFĘ ROZŚWIETLA

NA KTÓREJ ŚPISZ

SKULONA

WŁOSY NA OCZY

ŁAGODNIE SPŁYNĘŁY

NIE WIDZISZ

BLISKOŚCI DŁONI

ZA DRZWIAMI

MILKNĄ KROKI

KTOŚ ODSZEDŁ

KTOŚ UMIERA

KOMETA GUBI

GASNĄCY OGON

W ZIMNYM KOSMOSIE

ZNIKA

 

 

NIEBO

 

ZATRZYMAŁY SIĘ

OBŁOKI

NAD MIEJSCEM

NASZYCH SPOTKAŃ

ZAGUBIONY PIES

STAŁ NA DRODZE

JESZCZE JEDEN

KIELISZEK

OBSZARY WYOBRAŹNI

PRZENIKASZ

MYŚLĄC O NIM

BIAŁO-CZARNA

SZACHOWNICA

ROZRZUCONE FIGURY

RUSZYŁY RZEKĄ

OBŁOKI

DRŻY NIEBO

NABRZMIAŁE

SKRZĄC SIĘ ŁUSKAMI

RYB

 

 

 

 

 Powrót