Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

ORSZAK TRZECH KRÓLI


2017-01-12
Orszak Trzech Króli to największe jasełka uliczne na świecie, które organizowane są w Warszawie od 2009 roku, a także w kilkuset miejscowościach w Polsce i na świecie.


Poza Polską ta uliczna parada organizowana jest w miastach Hiszpanii, w niektórych miastach Meksyku i w innych miastach świata, oczywiście w krajach katolickich. Na czele orszaku warszawskiego, jako główny pasterz, co roku idzie kard. Kazimierz Nycz. W innych miastach hierarchowie również towarzyszą uczestnikom pochodu. Patronami wydarzenia są w wielu miastach prezydenci i burmistrzowie, oraz marszałkowie województw i starostowie. W inicjatywę publicznego świętowania Bożego Narodzenia i orszaku Trzech Króli włącza się wiele organizacji społecznych, harcerskich i innych.

 

 

W Chrzanowie  tradycja ta kultywowana jest od 2013 roku. Inicjatorem tego wydarzenia była parafia p. w. św. Mikołaja, a obecnie w jego organizację włączają się także inne parafie naszego miasta. Rolę głównego koordynatora i organizatora pełni chrzanowski MOKSiR. Aktywnie wspiera go organizacyjnie Stowarzyszenie  Krzewienia  Tradycji Kawalerii im. Rotmistrza  Witolda Pileckiego w Chrzanowie.

 

 Każdego roku można zaobserwować wzrost zainteresowania taką formą miejskich jasełek.  Ten barwny Orszak prowadzony był w tym roku przez anioły i patrona Chrzanowa, czyli św. Mikołaja. Tuż za nimi konno podążali tradycyjnie  Trzej Królowie, w których role rokrocznie wcielają się lekarz Ryszard Sobieraj, przedsiębiorca Jan Patejko i leśniczy Franciszek Marchaj. Orszaki podążały z parafii pw. Miłosierdzia Bożego na Kątach, M.B. Ostrobramskiej na Rospontowej i Jana Chrzciciela w Kościelcu, by spotkać się na placu Tysiąclecia. Tam do orszaku dołączyli się mieszkańcy Chrzanowa oraz barwne grupy kolędnicze, biorące udział w XIX Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych HERODY 2017.

 

Tak utworzony orszak podążył w kierunku chrzanowskiego Rynku, gdzie na Trzech Króli czekała Święta Rodzina z Jezuskiem.

 

 

Licznie zebranym mieszkańcom naszego miasta, mimo siarczystego mrozu, oraz organizatorom orszaku ciepło podziękował proboszcz parafii św. Mikołaja  ks. dziekan Roman Sławeński.

 

 

Na zakończenie orszaku do wspólnego śpiewania kolęd zachęcały dzieci młodzież .ze Szkoły Podstawowej nr1 oraz ze Scholi przy parafii św. Mikołaja w Chrzanowie.

 

 

GALERIA

 

Tekst: Antoni DobrowolskiPowrót