Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

WIGILIA NA CHRZANOWSKIM RYNKU


2013-01-03
Na pięknie, świątecznie przystrojonym Rynku, w pobliżu szopki bożonarodzeniowej i dostojnej choinki, w sobotę 21 grudnia, odbyła się tradycyjna wigilia dla mieszkańców Chrzanowa.  Były kolędy, jasełka, życzenia i łamanie się opłatkiem, wspólna degustacja tradycyjnych potraw, czy rozstrzygnięcia konkursów plastycznych.

          Licznie przybyli mieszkańcy naszego grodu miło spędzili ten szczególny czas -  w samym sercu miasta, nieopodal kościoła pod wezwaniem, św. Mikołaja, który stał się też w 2007 roku patronem miasta.

 


          Wigilia na chrzanowskim rynku była częścią szerszego, kulturalnego projektu, pod nazwą CHRZANOWSKI JARMARK BOŻONARODZENIOWY, który rozpoczął się 6 grudnia – świętem naszego Patrona, a zakończy się 6 stycznia paradą TRZECH KRÓLI
i Małopolskim Przeglądem Grup Kolędniczych – HERODY 2013 .

 

         W nastrój świątecznych klimatów najpierw wprowadziły obecnych uczestniczki studia piosenki „Bell Canto” z MOKSiR – Violetta Cholewa i Aleksandra Krawiec, kolędami „Lulajże Jezuniu” i „W żłobie leży”. Następnie wręczono nagrody w konkursie plastycznym „Wszyscy jesteśmy aniołami”. Konkurs rokrocznie cieszy się ogromną popularnością. W tym roku na konkurs wpłynęło blisko 100 prac z całej Polski. Jury wyróżniło 17 prac oraz przyznało GRAND PRIX dla gimnazjalistki Aleksandry Ludwin z Płazy. Potem był czas na wspólne życzenia i tradycyjne łamanie się opłatkiem, które zainicjował Ryszard Kosowski – burmistrz Chrzanowa. Podczas wigilii nie mogło zabraknąć smacznych potraw, które serwowali chrzanowscy restauratorzy oraz grupy obrzędowe. Pyszną zupę grzybową i łazanki osobiście podawał Andrzej Matyaszewski z Kafejki na Kątach. Wszystkim smakowała świąteczna zupa grzybowa przygotowana przez restaurację VASCO Agnieszki Juras. Ciasta i pierogi serwował zespół „Byczynianki”, natomiast „Balinianki” i „Luszowianki”  raczyły żurem z ziemniakami, kompotem z grochem i ciasteczkami, a restauracja „Barter” częstowała smakowitymi łazankami.

 


          Podczas wigilii nie mogło zabraknąć też gali wręczenia nagród w konkursie   plastycznym na ozdoby  bożonarodzeniowe i maski obrzędowe, na który wpłynęła rekordowa ilość prac. Jury przyznało aż 42 wyróżnienia dla dzieci i 8 wyróżnień dla osób dorosłych.
Spotkaniu wigilijnemu cały czas towarzyszyły piękne polskie kolędy i pastorałki w wykonaniu „Balinianek”, „Luszowianek”, „Byczynianek” oraz solistek ze studia piosenki „Pod tytułem” i „Bell Canto”– Gabrysi Głogowskiej, Karoliny Zastawnik i Doroty Kostusik.

 


          Wigilia zakończyła się wczesnym wieczorem widowiskiem plenerowym OPOWIEŚĆ WIGILIJNA, w wykonaniu Teatru „Cztery żywioły”. Przedstawienie ilustrowała sugestywna, nastrojowa muzyka, najpiękniejsze polskie kolędy oraz niezwykłe efekty pirotechniczne. Tajemniczości całemu widowisku dodawali też aktorzy występujący na szczudłach.

 

 

GALERIAPowrót