Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

DZIECIĘCY KOROWÓD ARTYSTYCZNY Z MOXI


2016-08-03

Z okazji Światowych Dni Młodzieży codziennie od 25 do 29 lipca bawiliśmy się wraz z chrzanowskimi rodzinami i pielgrzymami na pasażu za domem kultury. Były zabawy, konkursy, zawody sportowe, wspólne pieczenie ziemniaków. Natomiast w środę 27 lipca po południu na placu Tysiąclecia odbył się festiwal Młodych. Imprezom towarzyszył MOXI –  dumny orzełek, który zwyciężył w konkursie na maskotkę MOKSiR, ogłoszonego z okazji jubileuszu pięćdziesięciolecia działalności ośrodka kultury.
 
 
Poniedziałkowy artystyczny dzień z Moxi wypełniły zabawy i psotki ciotki Klotki. Nie zabrakło pląsów, piosenek, gier, zabaw i konkursów z nagrodami. Najpierw jednak dziarski Moxi uformował  dziecięcy korowód, który przy dźwiękach  piosenki z repertuaru Arki Noego „Taki duży, taki mały, może świętym być...” okrążył MOKSiR, pozdrawiając serdecznie i ciepło napotkanych przechodniów. Piosenka Arki, korowód i Moxi były stałymi  elementami każdego dnia, symbolicznie sygnalizując, że właśnie zaczynają się na pasażu artystyczne szaleństwa.
 
 
Wtorek zdominowały wakacyjne malowanki zgadywanki. W tym dniu nie zabrakło licznych konkursów plastycznych, m.in.: malowania na podkoszulkach logo Światowych Dni Młodzieży, malowania na sztalugach, oraz na rozwijanym kartonie  wakacyjnych tematów.
Dużą popularnością cieszyły się też warsztaty wykonywania biżuterii z grubego kartonu oraz liczne quizy z wiedzy o sztuce, oczywiście z nagrodami. Oblegane było stanowisko malowania buziek, na którym panie dwoiły się i troiły, by zadowolić fajnym malunkiem każde dziecko.

 
Środa upłynęła pod hasłem – FESTIWAL SMAKÓW, oferując licznie zebranym bogaty program obfitujący w konkursy kulinarne oraz warsztaty gastronomiczne połączone z degustacją potraw. Restauracja hotelu Platan przygotowała specjalne stoisko, na którym dzieci uczyły się robić zdrowe kanapki, poznawały witaminy oraz rozwiązywały krzyżówki tematycznie związane z racjonalnym żywieniem. Natomiast panie z grupy obrzędowej Płazianki uczyły dzieci i dorosłych wykonywania kwiatów bibułkowych oraz serwowały pyszny kapuśniak. Nie gorsze były Balinianki i Luszowianki, które z kwiatów polnych wspólnie z dziećmi wiły wianki oraz opowiadały o tym, jak ważne są zioła i jak je zbierać i suszyć. Częstowały też buchtą – tradycyjnym ciastem drożdżowym.  Hitem dnia były ziemniaki po cabańsku, upieczone w garnku na ogniu rozpalonym na specjalnej żaroodpornej misie. Zapachy pieczonych ziemniaków roznosiły się po całej okolicy, zapraszając wszystkich na wielką degustację, tego naszego rodzimego specjału. Festiwalowi smaków towarzyszyły też piosenki w wykonaniu pań z Chrzanowskiego Stowarzyszenia Folklorystycznego oraz  młodzieży z grupy wokalnej Impresja. Z ciekawym programem bajań i przyśpiewek ludowych wystąpiła Barbara Kosobudzka. Natomiast do wspólnych tanecznych rytmów zachęcała dzieci Justyna Kędra wraz z grupą swoich tancerek.


Czwartkowy dzień poświęcony był na zajęcia sportowo – rekreacyjne. Dzieci chętnie brały udział w rzutach do celu, strzelania goli, bicia rekordów skakania na skakance, kręcenia hula hopem, biegu z jajkiem czy toczenia piłki na czas. Sportowej rywalizacji towarzyszyły liczne
quizy z nagrodami oraz konkursy plastyczne, których głównym tematem były różne dyscypliny sportowe. Muzyczną niespodziankę przygotowała młodzież ze studia piosenki Bel Canto.
 

Chociaż taniec towarzyszył każdemu dniu, to w piątek było go najwięcej. Dzieci, pod okiem instruktor Małgorzaty Rejdych i grupy tańca nowoczesnego Kaprys, mogły się nauczyć licznych tańców - m.in. hip hopu, disco, czy tańca belgijskiego. Warsztaty taneczne przeplatane były quizami i konkursami plastycznymi. Dużą popularnością cieszył się konkurs piosenki, w którym wzięło udział blisko trzydziestu młodziutkich wokalistów.
 

Korowód artystyczny, zorganizowany z okazji Światowych Dni Młodzieży, został przyjęty przez dzieci wręcz entuzjastycznie. Trzygodzinny bogaty program, wypełniony non stop licznymi konkursami, quizami i tanecznymi pląsami - nie pozwolił ani na moment na chwilę nudy. Dzieci mogły się bawić, rywalizować ze sobą sportowo, poznawać różne tańce i ciekawe techniki plastyczne. Nie bez znaczenia była też integracja poprzez zabawę i taniec, z młodzieżą – pielgrzymami pochodzącymi z różnych, często egzotycznych krajów.
 
 
GALERIA
 
 
Tekst: Antoni Dobrowolski
Powrót