Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

Fale tysięcy wierszy…


2016-05-18
W sobotnie popołudnie 14 maja, w MOKSiR-owskim klubie „Stara kotłownia”, odbyła się gala rozdania laurów poetyckich, w jubileuszowym 30. Ogólnopolskim Konkursie „O Herb Grodu Miasta Chrzanowa”. Dopisali laureaci, sympatycy poezji oraz goście honorowi – wypełniając klub po brzegi.

Ogólnopolski Konkurs Poetycki o „Herb Grodu Miasta Chrzanowa” jest szczególnym przedsięwzięciem literackim Grupy Twórczej CUMULUS, filarem wzmacniającym całą jego architekturę  twórczą, którego pierwsza edycja miała miejsce w 1984 roku. Również i w tym roku, 14 maja, do Chrzanowa przyjechali twórcy, aby odebrać laury poetyckie, odbyło się to już po raz trzydziesty.  Od 1995 roku zostaje  włączona do konkursu kategoria twórczości dzieci i młodzieży. Dzięki konkursowi, każdego roku w Chrzanowie, odbywa się wspaniałe święto poezji. Przez te trzydzieści lat przepłynęły fale tysięcy wierszy, uczestników z całego kraju i zza granicy. Za każdym konkursem stał zespół jurorów – znawców literatury, profesjonalnych krytyków i znakomitych poetów.

 

W tym roku wiersze oceniało jury w składzie: Maciej Szczawiński z Polskiego Radia Katowice, krytyk literacki, pisarz i poeta;  Leszek Długosz - aktor, literat, kompozytor, pianista, jeden z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów; Antoni Dobrowolski – poeta, animator kultury, dziennikarz, redaktor „Kroniki Chrzanowskiej oraz Jolanta Kupiec (sekretarz jury) – Prezes Grupy Twórczej „Cumulus”, animator kultury. 

Na konkurs wpłynęło 460 wierszy, w trzech kategoriach: wierszy o Chrzanowie, wierszy o tematyce dowolnej oraz wierszy dzieci i młodzieży.

 

 - Tegoroczna jubileuszowa edycja Konkursu pod względem artystycznym napawa naprawdę głęboką satysfakcją. Nadesłane utwory (w każdej kategorii !) dostarczały nam często emocji, wzruszeń, skłaniały do ciekawych refleksji i zastanowienia – powiedział m.in. red. Maciej Szczawiński, dokonując ogólnej oceny nadesłanych wierszy.

 

- Szukaliśmy wierszy oryginalnych, które opisują świat z innej perspektywy, bardziej osobistej, jakby poetycka kamera, monitorująca życie, została nagle ustawiona przez poetę w bardzo zaskakującym miejscuna które nikt inny wcześniej nie wpadł – dodał drugi juror, Leszek Długosz.

 

 

Protokół, w imieniu jury, odczytał Antoni Dobrowolski, który jednocześnie poprowadził ważną część uroczystości - prezentację nagrodzonych wierszy, zapraszając poetów  do przeczytania   nagrodzonych utworów i przybliżenia swojej twórczej sylwetki.

 

 

Zastępca Burmistrza Chrzanowa Tadeusz Kołacz, swoje wystąpienie rozpoczął od zacytowania fragmentu wiersza Andrzeja Bursy „Ja chciałbym być poetą”, na co żywiołowo zareagował Leszek Długosz, który do tego utworu napisał kiedyś muzykę. Pan Leszek podskoczył do Jamachy i zaproponował wspólne zaśpiewanie piosenki. Było spontanicznie i sympatycznie – Burmistrz spisał się na medal, a sam mistrz stwierdził, że po raz pierwszy zaśpiewał tę piosenkę w duecie.

 

 

- Ja chciałbym być poetą, zazdroszczę poetom, podziwiam ich, że potrafią dzielić się swoją wrażliwością z innymi i robią to w tak cudowny sposób. Wszystkim poetom laureatom życzę kolejnych wspaniałych wierszy, nowych tomików i wielu jeszcze  laurów poetyckich –  powiedział  m.in. na zakończenie swojego wystąpienia.

 

 

Podczas gali rozdania nagród miała miejsce jeszcze jedna uroczysta chwila, bowiem Helena Wielgus, chrzanowska poetka z „Cumulusa”, obchodziła 90-lecie swoich urodzin. Z tej też okazji burmistrz Tadeusz Kołacz, dyrektor MOKSiR Jan Smółka i delegacja „Cumulusa”, złożyli Jubilatce życzenia zdrowia i weny twórczej. Natomiast Lucyna Szubel przypomniała drogę twórczą Heleny Wielgus, która właśnie wydała swój szósty tomik poetycki „Cały mój ogród”.

 

 

Chrzanowskie święto poezji zakończył recital Leszka Długosza - legendy Piwnicy pod Baranami, który przypomniał swoje wielkie przeboje, tak kiedyś popularne i jak się okazało, nadal robią ogromne wrażenie na słuchaczach. Artysta  przeplatał piosenki interesującymi gawędami o poezji, o Krakowie, o życiu oraz czytał swoje najnowsze wiersze.

 

 

Warto jeszcze dodać, że  z okazji jubileuszu Konkursu, nakładem MOKSiR-u, ukazało się wydawnictwo pt.: „Żeby nigdy nie zgasło…”, które pomieściło nagrodzone i wyróżnione wiersze. Wstęp napisał red. Maciej Szczawiński”, okładkę opatrzono akwarelą Marii Bąk – uczennicy Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach, a redakcją zajęli się Jolanta Kupiec i Antoni Dobrowolski. Publikacja została dofinansowana przez firmę GÓRKA CEMENT Sp. Z o.o.

 

 

                                                                                         

                                                                                                   Antoni Dobrowolski

 

GALERIA

 


 Powrót