Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

WIELOPOKOLENIOWY PRZEGLĄD CHÓRÓW


2015-11-18

15 listopada w sali teatralnej MOKSiR  w Chrzanowie odbył się XI Wielopokoleniowy Przegląd Zespołów Chóralnych, pod patronatem Burmistrza Chrzanowa.
Wszyscy uczestnicy przeglądu najpierw uczcili minutą ciszy ofiary paryskiej masakry, potem wspólnie odśpiewali hymn Gaude Mater Polonia, pod dyrekcją dr Barbary Gajek Kraski.

 

Hymn był symbolicznym sygnałem do rozpoczęcia przesłuchań konkursowych, w których w tym roku wzięło udział sześć chórów: Chór Kameralny FERMATA z Katowic Piotrowic, Krakowskie Towarzystwo Śpiewackie ECHO, Chór VOCALIS z Trzebini, Chór Męski ŻABY z Chrzanowa, Chór Mieszany VOX ANIMAE z Chrzanowa oraz Chór Mieszany ECHO z Trzebini. 

 

Każdy z chórów, zgodnie z regulaminem, miał 10 minut na zaprezentowanie swojego programu, złożonego z dowolnych, zróżnicowanych pod względem charakteru utworów, w tym jednego utworu polskiego kompozytora, wykonanych a capella.

 

W programie przeglądu obok klasyki pieśni chóralnej, głównie: Ludwika van Bethowena, Felixa Mendelssohna, Fryderyka Chopina, czy  Giuseppe Verdiego - znalazły się też utwory współczesnych kompozytorów: Henryka Warsa, Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, Jamesa Hudsona, a także Artura Andrusa.

 

Jury w składzie: dr Barbara Gajek Kraska - nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zabrzu oraz dyrygent chórów i orkiestr, a także Irena Hydel – muzyk, dyrygent chrzanowskich chórów – oceniając występy brało pod uwagę: intonację, dykcję, frazę, ekspresję sceniczną, dobór repertuaru, emisję głosu oraz ogólny wyraz artystyczny.

 

Jury po długiej naradzie, w związku z wysokim i wyrównanym poziomem prezentacji konkursowych,  przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

 

Grande Prix dla Chóru Vocalis z Trzebini Sierszy, 
I miejsce dla Chóru „Fermata” z Katowic Piotrowic, 
II miejsce dla Chóru „Vox animae” z Chrzanowa  Kąty, 
III miejsce dla Chóru Męskiego „Żaby” z Chrzanowa, 
oraz dwa równorzędne wyróżnienia dla Krakowskiego Towarzystwa Śpiewackiego „Echo” oraz dla Chóru „Echo” z Trzebini.

 

Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali okolicznościowe statuetki i dyplomy za udział, natomiast nagrodzone  zespoły czeki, kolejno, na 1000, 500, 300 i 200 zł., a wyróżnione chóry nagrody rzeczowe w postaci kronik.

 

- Cieszy bardzo wysoki poziom przeglądu, zróżnicowany, bogaty i trudny wokalnie program oraz sięganie do współczesnego repertuaru piosenki rozrywkowej – powiedziała m.in. dr Barbara Gajek Kraska – przew. jury.

 

Natomiast zastępca Burmistrza Chrzanowa – Beata Wątor dodała:  bardzo się cieszę, że piękna pieśń chóralna nadal jest pielęgnowana, za co serdecznie dziękuję, zarówno dyrygentom, jak również chórzystom i organizatorom przeglądu.

 

Na zakończenie odbył się koncert laureatów, podczas którego nagrodzone chóry zaprezentowały po jednej pieśni, wybranej przez jury.

 

Tekst: Antoni Dobrowolski

Zdjęcia: Jan Smółka

 

GALERIA   Powrót