Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

DIVY I MADONNY W GALERII NA PIĘTRZE


2015-10-16

W galerii Na Piętrze, 9 października, odbył się wernisaż wystawy DIVY&MADONNY, podczas którego licznie przybyli mogli podziwiać znakomite malarstwo Magdaleny Bieniek - Strączek (Maggie Piu) i Daniela Szemraja.Magdalena Bieniek – Strączek jest architektką, malarką, ilustratorką, dziennikarką ( jej cykl artykułów „szminką i cieniem- czyli o artystach mniej znanych” ukazywały się cyklicznie w 2012/13 roku w krakowskim Lounge magazyn). Wystawiała swoje malarstwo w Polsce i za granicami (ma w dorobku ponad 40 wystaw indywidualnych i udziałów w wydarzeniach artystycznych : Kraków, Warszawa , Londyn, Katowice, Lwów, Wrocław i inne ).


Podczas wernisażu artystka podkreśliła, że historia jej malowania zaczęła się dużo wcześniej niż się urodziła. Bowiem wuj Kazimierz Smuczak wraz ze znanym prof. Janem Rosenem malował ornamenty i freski w wielu kościołach takich jak Katedra Ormiańska we Lwowie czy Kaplica Herbów we Wiedniu.
Dumna jest, że o jej malowaniu pisał ś.p. profesor Wiktor Zin, ceniony polski rysownik i znawca sztuki, po jednej z jej wystaw napisał „ jestem zachwycony zaprezentowanymi na wystawie rysunkami Pani Małgorzaty Bieniek, olbrzymi talent, elegancja przedstawianych form, precyzja i świadomość celu, sądzę że przed autorką ścieli się droga wielkiej sławy”.


Warto zaznaczyć, że artystka w  2003 roku była jedną z dwunastu kobiet wybranych z całej Polski w akcji „Twojego Stylu” - „ Ja kobieta – najbardziej kobiece Polki ” zakwalifikowana jako DAMA XXI wieku, emisariuszka piękna i kultury”. Podwójnie wyróżniona przez Dorotę Wróblewską, na FashionWarsawStreet 2009 i Street of design 2011.Była gościem programu TVP1 „kawa czy herbata”. Laureatka konkursu „fashion komiks 2011” polskiego wydania Glamour. Wyróżniona we włoskim „Vogue” online. Zauważona na łódzkim FashionWeeku przez Lidię Popiel zagościła na stałe ze swoimi obrazami na portalu znanej fotografki www. finelife.pl
Prezentowała swoją sztukę również w różnych magazynach m. innymi „Artysta i sztuka”, „Imperium Kobiet’, „Label magazyn.pl”, „Eksmagazyn” , „Doublevision” ( Ukraina) i wiele innych.


Jej obrazy można oglądać na stałej wystawie w centrum Krakowa w Pasażu 13 w Butiku Louve, a od 1 kwietnia 2015 również w jej autorskiej  Galerii Sztuki w Krakowie na Nadwiślańskiej 11.
MAGGIE PIU bierze czynny udział w aukcjach charytatywnych, jest szczególnie związana ze Stowarzyszeniem Piękne Anioły, którego jest członkiem honorowym.


Natomiast Daniel Szemraj podczas otwarcia wystawy szeroko opowiadał o kulisach swojej przygody z malowaniem: „kiedy miałem kilka lat poprosiłem mojego wspaniałego dziadka Jana, żeby narysował mi coś fajnego. Dziadek wziął kartonik, po czym w niezwykły i magiczny sposób narysował pięknego kota. Jak ja się wtedy nie mogłem nadziwić! – jak on to robi – bo to było niepojęte dla takiego małego brzdąca jak ja. Z wypiekami na twarzy próbowałem odtworzyć arcydzieło dziadka i jak nietrudno się domyślić – efekt był daleki od ideału. Jakiś czas później w szkole średniej, gdy nauka była jakąś dziwną abstrakcją, dla zabicia czasu bazgroliłem czasem w zeszytach jakieś mroczne stwory. Udało mi się nawet narysować kilka prac w dużym formacie, jednak krótka to była przygoda. Z zawodu jestem Technikiem Mechanikiem  Miałem zostać socjologiem, ale założyłem rodzinę i życie trochę inaczej się potoczyło. Pracowałem w firmie renowującej nagrobki na Powązkach, byłem konsjerżem. Teraz pracuję jako supervisor (kierownik, nadzorca – ang.) w recepcji krakowskiego Hiltona. I tak moja pasja trwała w letargu. Czekała aż do 2012 roku, kiedy to moja żona kolejny raz próbowała mnie zmotywować do otwarcia artystycznej duszy i wręczyła mi w prezencie cały zestaw do malowania, mówiąc: mężu, może byś tak coś namalował? Przecież zawsze chciałem, tylko wciąż były inne rzeczy. Pewnego jednak zimowego wieczoru – kiedy stwierdziłem – no dobrze, to dziś jest ten dzień, zabrałem się do dzieła. Nie wiedziałem, czy coś konkretnego z tego będzie. Czy się udało? Oceńcie Państwo sami. Malowanie prezentowanych prac było dla mnie i radością, i przeżyciem, przypomniało mi czas, gdy byłem małym chłopcem malującym przed laty dziadkowego kota”.

 

 Warto dodać, że  w  twórczości artysty widać wpływ science-fiction z odrobiną funny-horror. Jego obrazy są surrealistyczne w niespotykanym stylu. Używa bardzo jasnych kolorów o wysokim kontraście, a jego pociągnięcia pędzla są bardzo wyraziste. Daniel jest kolejnym artystą, który stopniowo zyskuje sławę w internecie. Jeden z jego pomysłów na obrazy, to umieszczanie na płótnie rysunków córki Jagody, w wersji "lekko" upiększonej. Natomiast ,,Dama z Kociczką''  zyskała sławę w internecie i wciąż jej popularność rośnie. Z racji że jest to pierwsza tak inna interpretacja tego dzieła, to same jego kopie w formie przedruków w oryginalnym formacie rozjechały się już po świecie (Węgry, Francja, Filipiny, USA) . Publikacja na łamach renomowanego portalu DeviantART: ProjectPorkchop -Facebook: Zmalowani.

 

Zestawienie w jednej galerii, tuż obok siebie, obrazów dwojga znakomitych artystów o różnorodnej malarskiej wyobraźni, czyni prezentację niezwykle interesującą, będącą jednocześnie znaczącym wydarzeniem chrzanowskiej jesieni artystycznej. To trzeba koniecznie zobaczyć. Wystawa potrwa do połowy listopada.

 

GALERIA  


Tekst: Antoni DobrowolskiPowrót