Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

Majówka z Chromymi


2015-07-21

W galerii „Na Piętrze” MOKSiR w Chrzanowie 22 maja odbył się  wernisaż wystawy malarstwa prof. Bronisława Chromego i Kingi Chromy. Galeria zapełniła się licznymi sympatykami malarstwa, z burmistrzem Markiem Niechwiejem – na czele.
Zebranych powitał Antoni Dobrowolski – kurator wystawy, czytając wiersze z najnowszego tomiku poetyckiego Kingi Chromy. Potem burmistrz Marek Niechwiej i Jan Smółka – dyr. MOKSiR, dokonali uroczystego otwarcia wystawy. Kinga Chromy chętnie odpowiadała na liczne pytania, przybliżając kulisy swojego warsztatu twórczego.


- Maluję szybko, ale każdy mój obraz jest wcześniej mentalnie przemyślany. Noszę ich w sercu bardzo wiele. Czasem napiszę wiersz, bo ta forma w danej chwili wydaje mi się najtrafniejsza – wyznaje artystka.

 

Niestety, na otwarciu wystawy, nie mógł być obecny prof. Bronisław Chromy, ale został zaprezentowany multimedialnie wywiad, jakiego artysta udzielił Chrzanowskiej Telewizji Lokalnej kilka lat wcześniej, podczas wernisażu swoich rzeźb i obrazów w galerii „Na Styku”. Artysta  swoje prace prezentował w Chrzanowie trzykrotnie.

 

Prof. Bronisław Chromy - Rzeźbiarz, medalier, malarz, rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członek Polskiej Akademii Umiejętności, uczeń Xawerego Dunikowskiego.
Urodził się w 1925 roku w Leńczach koło Lanckorony. Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w 1956 roku. Od ponad pięćdziesięciu lat bierze udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą.  Bronisław Chromy jest twórcą niezwykle uniwersalnym. W jego dorobku znajdują się zarówno monumentalne pomniki i duże rzeźby plenerowe, jak i niewielkie statuetki czy medale.

 

Kinga Chromy - urodzona w 1971 roku w Krakowie. Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studia na Wydziale Malarstwa w pracowniach: prof. Jana Szancenbacha i prof. Jerzego Nowosielskiego. Dyplom w 1995 roku, w pracowni
prof. Juliusza Ząbkowskiego. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą, ceramiką. Udział w kilkudziesięciu, indywidualnych i zbiorowych wystawach malarstwa, w kraju za granicą.

Pisze także wiersze, wydała trzy tomiki poetyckie.

 

Jeden z wierszy Kingi Chromy z tomiku  „Malowane chwilą”.

 

W majowym ogrodzie
pachną bielą
i bladym różem.
Kwiaty, zastygłe
w werniksie obrazu
nigdy nie spotkają się
z wilgotna trawą.

 

GALERIA


Opracowanie:  Antoni DobrowolskiPowrót