Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

WSZECHNICA CHRZANOWSKA: PIOTR PIETKIEWICZ Z WILNA, WIĘZIEŃ NA SYBERII W LATACH 1945-1956

RSS
Termin: 28 lutego 2020
Godzina: 17:00
Miejsce: Biblioteka, Sala konferencyjna, ul. Broniewskiego 10C
Wstęp: Bezpłatny

Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie zaprasza na wykład w ramach Wszechnicy Chrzanowskiej pt. "Piotr Pietkiewicz z Wilna, więzień na Syberii w latach 1945-1956". Prelegent Wojciech Sala.
Piotr Pietkiewicz urodził się w Wilnie 17 sierpnia 1911 roku. Ukończył wydział budowlany Szkoły Technicznej im. Józefa Piłsudskiego. Pracował w swoim zawodzie m.in. w Warszawie i Krynicy, a od 1936 roku w Wilnie.
W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej. Prowadził konspiracyjną drukarnię o kryptonimie "Farba T", podlegającą dowództwu Biura Informacji i Propagandy AK.
Aresztowany w 1945 roku przez NKWD, spędził 11 lat w Workucie na Syberii, więziony w obozie pracy, przymusowy osadnik. Ponownie aresztowany w 1950 roku, przesłuchiwany przez rok pod absurdalnym zarzutem budowy lotnisk desantowych dla Amerykanów.
W roku 1955 wrócił do Wilna, do matki.

Po przekazaniu drukarni Polakom w Wilnie wyjechał do Gdańska, do żony z synem. Pracował jako inspektor nadzoru budowlanego.
Wspomnienia z Syberii zaczął spisywać po przejściu na emeryturę. Był inwalidą, gdyż oprawcy sowieccy biciem i głodem pozbawili go zdrowia. Mimo to, co roku, odwiedzał byłych współwięźniów, zbierał materiały, by oddać prawdę.
Pierwsze wydanie "Farby T" ukazało się anonimowo w drugim obiegu w 1978 r.,drugie w stanie wojennym w 1983 r. trzecie w roku 1990 już w wolnej Polsce po śmierci autora.
Zmarł 22 września 1984 roku.

 

ZAPRASZAMY !!! Plakat

< powrót