Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

"POETYCKIE PROFILE". JUBILEUSZU GRUPY TWÓRCZEJ „CUMULUS”.

RSS
Termin: 19 października 2018
Godzina: 17:00
Miejsce: MOKSIR, Klub „Stara Kotłownia”, ul. Broniewskiego 4
Wstęp: Bezpłatny

"Poetyckie profile" - spotkanie z okazji 35 lecia istnienia chrzanowskiej grupy twórczej „CUMULUS”.

Głównym celem działania Grupy jest rozbudzenie potrzeby obcowania z literaturą i poezją wśród mieszkańców naszego regionu, wyzwalanie aktywności i inspiracji twórczej wśród dzieci, młodzieży, dorosłych, budzenie wrażliwości na piękno języka ojczystego.
Grupa "Cumulus" powstała w 1983 r. z inicjatywy Heleny Chłopek, Lucyny Szubel, Mirosława Janika i Bogusława Zakordońca. Patronat nad grupą objął Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie.
Obok ludzi pióra znaleźli się w niej malarze, rzeźbiarze, muzycy, recytatorzy i liczna grupa młodych ludzi zafascynowanych teatrem małych form. Ilość członków i czynnych sympatyków jest zmienna. Płynność ta dotyczy przede wszystkim młodzieży, która kończąc szkołę średnią podejmuje naukę na wyższych uczelniach. Ale jest grono osób, będących w Grupie przez całe dwadzieścia lat.  Cumulus współpracuje z wieloma innymi grupami twórczymi, działającymi w pobliskich miastach np. w Sławkowie - Stara Karczma, w Bolesławiu z grupą przy MOK, w Żywcu z grupą literacką Gronie, w Krakowie - z Rydlówką. Grupa nawiązuje współpracę również z prasą lokalną i regionalną m.in. "Echo" w Chełmku, "Alchemik" w Alwerni, w kolejnych latach z "Kroniką Chrzanowską", "Przełomem", "Gazetą Krakowską", "Dziennikiem Zachodnim", jak również z prasą ogólnopolską: "Życie Literackie", "Radar", "Wieści", "Gromada Rolnik Polski", "Tak i Nie", Ogólnopolski Miesięcznik Społeczno-Kulturalny "Radostowa" ze Starachowic, Ogólnopolski Miesięcznik Literacki "Akant" z Bydgoszczy. Cumulus podjął współpracę ze szkołami na terenie miasta oraz instytucjami kulturalno-oświatowymi w rejonie m.in. Miejską Biblioteką Publiczną, Szkołą Muzyczną, Muzeum, a także z chórami:"Żaby" i "Canzona".
 Mając na uwadze nieustanne doskonalenie umiejętności literackich - grupa organizuje warsztaty literackie i spotkania autorskie. Gościli u nas m.in. prof. Bogusław Żurakowski UJ, dr Anna Węgrzyniak i prof. Edmund Rosner - Uniwersytet Śląski, red. Maciej Szczawiński - Polskie Radio Katowice, Tadeusz Śliwiak poeta z Krakowa, Feliks Netz, Tadeusz Kijonka, poeci z Katowic i Renata Zwoźniakowa red. "Gościa Niedzielnego" z Katowic, Jerzy Piątkowski, Adam Ziemianin, Józef Baran z Krakowa, Stanisław Gola, Juliusz Wątroba , Mieczysław Stanclik - poeci z Bielska-Białej.
W roku 1994 MOKSiR podjął działalność wydawniczą. W serii Biblioteki Poetyckiej GT Cumulus ukazało się już 11 pozycji książkowych.
Od 25 lat prowadzimy ciągłą i aktywną działalność literacką, nadal opiekuje się uzdolnioną poetycko młodzieżą, prowadzi warsztaty literackie, spotkania autorskie , konkursy recytatorskie, spotkania chrzanowskich poetów z dziećmi i młodzieżą w placówkach kulturalnych i oświatowych na terenie Ziemi Chrzanowskiej.
Do znaczących osiągnięć Grupy należy organizowany rokrocznie Ogólnopolski Konkurs Poetycki "O Herb Grodu Miasta Chrzanowa". Zainteresowanie konkursem jest ogromne, z roku na rok napływa coraz więcej wierszy, których autorami są poeci z całej Polski, a także Australii, Włoch i Francji.
Grupa Twórcza Cumulus na trwałe wpisana jest w życie społeczno-kulturalne naszego miasta i regionu. Jest to również ogromną zasługą życzliwości i nieustannego wspierania przez władze samorządowe Chrzanowa.

Źródło: http://www.moksir.chrzanow.pl/index.php?id=50

 

ZAPRASZAMY !!!Plakat

< powrót