Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wystawa czasowa „MORSKIE IMPRESJE JÓZEFA MULARCZYKA”

RSS
Termin: 22 lipca - 30 września 2018
Godzina: -
Miejsce: Dwór z Drogini, Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec
Wstęp: wg obowiązującego cennika
Wystawa czasowa „MORSKIE IMPRESJE JÓZEFA MULARCZYKA”

Józef Mularczyk (1916-2009) często bywał nazywany „malarzem Tatr”, ponieważ istotnie znaczną część jego twórczości stanowią obrazy o tematyce górskiej. Jednak krajobrazy nadmorskie również były ważnym motywem jego prac. Jego fascynacja morzem rozwinęła się w latach powojennych, gdy los rzucił go na Ziemie Odzyskane, do Lęborka, gdzie zajmował się organizacją lokalnego życia kulturalnego, dbając o eksponaty i ratując zabytki kultury pomorskiej.

Ciekawym wątkiem związanym z tą tematyką są krajobrazy niderlandzkie, efekt kilkutygodniowego pobytu u znajomych w Holandii w latach 80-tych XX w. Holenderska „ziemia wydarta morzu” zrobiła na artyście wielkie wrażenie. Pobyt ten zaowocował szeregiem pejzaży z charakterystycznymi wiatrakami i kanałami.

Prawdziwym unikatem wśród prezentowanych prac jest projekt gobelinu przedstawiający nabrzeże Motławy w zabytkowym centrum Gdańska. Projekt powstał jako część serii w ramach konkursu poświęconego miastom polskim. Niestety pozostałe prace z tego cyklu nie zachowały się.

 


Plakat

< powrót