Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

WSZECHNICA CHRZANOWSKA. LOKOMOTYWY NIEPODLEGŁOŚCI : ZIEMIA KRAKOWSKA - TERYTORIUM NASZEGO REGIONU NA PRZESTRZENI DZIEJÓW

RSS
Termin: 20 kwietnia 2018
Godzina: 17:00
Miejsce: Biblioteka, Sala konferencyjna ul. Broniewskiego 10C
Wstęp: Bezpłatny

Ziemia krakowska terytorium naszego regionu na przestrzeni dziejów to temat kolejnej Wszechnicy Chrzanowskiej organizowanej w cyklu "Lokomotywy Niepodległości" poświęconemu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ziemia Krakowska to okręg administracyjny wokół Krakowa. Na przestrzeni dziejów różnie był definiowany i nazywany. Pierwotnie było to terytorium plemienne Wiślan, później księstwo, ziemia i w końcu od czasów Władysława Łokietka (od około 1314 r.) województwo. Centrum tego regionu od zarania naszej państwowości był Wawel, który od połowy XI wieku pełnił też zaszczytną funkcję rezydencji polskich władców.
Ziemia Krakowska była więc regionem stołecznym formalnie do końca istnienia Rzeczypospolitej szlacheckiej, choć na początku XVII wieku Kraków stracił dominującą pozycję w państwie na rzecz Warszawy.

Prelegentem spotkania będzie Grzegorz Orłowski.

O autorze :

Urodzony w 1970 r. w Chrzanowie. Ukończył studia historyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Od 2000 r. pracuje w archiwum krakowskiego oddziału IPN. Interesuje się historią regionu krakowskiego i uprawą winorośli.

 

ZAPRASZAMY !

 

 Plakat

< powrót