Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

PUSTA JEST FORMĄ. WYSTAWA FOTOGRAFII JAKUBA BYRCZKA

RSS
Termin: 3 - 31 marca 2018
Godzina:
Miejsce: MOKSiR , Galeria „Na Styku”, ul. Broniewskiego 4
Wstęp: Bezpłatny

Jakub Byrczek

W roku 1973 ukończył Politechnikę Śląską w Gliwicach, w 1982 uzyskał dyplom artysty fotografika Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 1997-2005 pełnił funkcję prezesa Okręgu Śląskiego. W 1999 roku uzyskał stopień doktora sztuk filmowych i fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, tamże w roku 2005 uzyskał habilitację z tej dyscypliny.

Pracował m.in: jako inżynier od 1973 roku w Instytucie Metali Nieżelaznych, w Gliwicach, od 1975 jako kierownik pracowni w Centrum Projektowo-Konstrukcyjnym Maszyn Górniczych w Gliwicach, od roku 1981 w Krajowej Agencji Wydawniczej w Warszawie jako kierownik redakcji. W roku 1982 rozpoczął pracę w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach jako nauczyciel akademicki i pracownik naukowy, jedną kadencję pełnił funkcję prodziekana ds. programowych.

Od 1988 roku programował Galerię Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Śląskim, od 1993 programuje zdarzenia w Galerii Fotografii PUSTA w Górnośląskim Centrum Kultury z kontynuacją obecnie w Galerii Fotografii PUSTA cd. w Jaworznie, w założonym przez siebie Żywym Skansenie Fotografii i „Szkole widzenia” – programie edukacyjnym w zakresie fotografii.

Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, m.in.:

„Przedfakty”, 1983

„dwa i pół obrotu w jedną stronę”, 1987

„wszystko co jest, ma swoje miejsce i światło”, 1987

„Matce światło” 1999

„Nietrwałość fotografii”, 2001

Zorganizował w latach 1989-1998 cykl wystaw międzynarodowych pt. „Kontakty”. Uczestniczył w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, w tzw. ”nurcie fotografii elementarnej”. W roku 1982 nadano mu srebrną odznakę Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego, w 1989 uzyskał Nagrodę JM Rektora III stopnia za osiągnięcia w pracy naukowo-dydaktycznej, a w 2004r uzyskał Nagrodę Indywidualną II stopnia JM Rektora, za działalność naukową i artystyczną. Nagrodzony w roku 2012 nagrodą Związku Polskich Artystów Fotografików za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury w szczególności za działalność na rzecz Okręgu Śląskiego ZPAF.

 

 ZAPRASZAMY !


< powrót