Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

XX MAŁOPOLSKI PRZEGLĄD GRUP KOLĘDNICZYCH HERODY

RSS
Termin: 6 stycznia 2018
Godzina: 14:00
Miejsce: MOKSIR, Sala teatralna, Broniewskiego 4
Wstęp: Bezpłatny

Tradycja kolędowania w wielu wsiach Małopolski w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku trwa nieprzerwanie od wielu lat, jednak gdzieniegdzie zmieniają się cechy dawnego "chodzenia po kolędzie", które przekształca się we współczesne widowisko teatralne.

Zwyczaje i obrzędy ludowe, wierzenia i gesty magiczne, teksty kolęd i pastorałek i składanych życzeń odchodzą w zapomnienie. W wielu wsiach w Małopolsce są jednak starsi kolędnicy, którzy mogą przekazać swoją wiedzę młodszym.

Aby zimowe obrzędy przetrwały w dawnej formie we własnym środowisku, należy dać możliwość autentycznym kolędnikom zaprezentowania się podczas organizowanych nieprzerwanie od lat 70-tych przez ośrodki i domy kultury przeglądach grup kolędniczych, na które co roku zgłasza się duża liczba zespołów.

Najciekawsze grupy o zróżnicowanej tematyce kolędy to : Herody, Draby, Szczodroki, Trzej Królowie,
Z Konikiem, Z Kozą, Z Turoniem, Z Gwiazdą, Z Dorotą, Z Rajem, Z Szopką, Pasterze - mają możliwość zaprezentowania się przed szeroką publicznością na scenie podczas Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych pod nazwą "HERODY".

Informacje ze strony : www.moksir.chrzanow.pl   

 

 

  ZAPRASZAMY !

 

 


< powrót