Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

WERNISAŻ WYSTAWY: HOMAGE TO REQUIEM - WYSTAWA PROF. CZESŁAWA DŹWIGAJA POŚWIĘCONA TWÓRCZOŚCI ROMANA MACIEJEWSKIEGO

RSS
Termin: 2 marca 2017
Godzina: 18:00
Miejsce: MOKSiR, Galeria Na Pietrze, ul. Broniewskiego 4
Wstęp: Bezpłatny

Czesław Dźwigaj urodził się w 1950 roku w Nowym Wiśniczu. Jest rzeźbiarzem, malarzem, poetą. Absolwent i profesor  krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.  W swoim bogatym dorobku ma   kilkadziesiąt pomników zrealizowanych na wszystkich kontynentach świata. Zrealizował prawie 70 pomników Jana Pawła II w kraju i za granicą. Jest autorem kompleksowych aranżacji obiektów sakralnych, ponad czterdziestu monumentalnych drzwi ze spiżu, ponad stu witraży, licznych małych form rzeźbiarskich oraz ponad sześciuset medali i plakiet.

 

HOMAGE TO REQUIEM ROMANA MACIEJEWSMKIEGO jest jedną z najważniejszych realizacji artysty ostatnich lat,  projekt  zrodzony ze spotkania z dziełem, które zdawało się być skazane na zapomnienie.
Inspiracją dla cyklu 30 obrazów, 38 rysunków oraz 14 rzeźb Dźwigaja była Missa pro defunctis, Requiem polskiego kompozytora Romana Maciejewskiego. Ten monumentalny fresk muzyczny na 4 głosy solowe, chór i orkiestrę, powstawał w latach 1945-1959. Partytura Requiem ważyła 25 kg. Zamiarem Maciejewskiego, wstrząśniętego ogromem cierpienia podczas ostatniej wojny, było  oddanie hołdu ofiarom wojen wszechczasów.
 

 

ZAPRASZAMY !Plakat

< powrót