Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

WSZECHNICA CHRZANOWSKA: DZIEJE PIERWSZEJ W POLSCE FABRYKI LOKOMOTYW FABLOK S.A. W CHRZANOWIE W LATACH 1919 – 20017 (cz.1 - 1919-1945)

RSS
Termin: 24 marca 2017
Godzina: 17:00
Miejsce: Biblioteka, sala konferencyjno-szkoleniowa, ul. Broniewskiego 10C
Wstęp: Bezpłatny

Wykład poprowadzi Bolesław Kosowski -  emerytowany inżynier, który pracował w Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce „FABLOK” S.A. w Chrzanowie od 1969  do 2013 roku. Jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Ukończył podyplomowe studia z dziedzin: transportu górniczego na AGH, maszyn budowlanych na Politechnice Śląskiej w Gliwicach i Studium Pedagogicznego na AGH. Jest członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, pasjonatem historii, a przede wszystkim autorem wielu artykułów poświęconych „Fablokowi” i jego pracownikom. 

"Podczas dwóch wykładów chcę przedstawić historię Pierwszej w Polsce Fabryki Lokomotyw – FABLOK w Chrzanowie, gdzie zatrudnienie przez dziesiątki lat znalazło wielu chrzanowian. Fabryka powstała 22 maja 1919 roku. Poza lokomotywami chrzanowski „Fablok” zajmował się produkcją parowozów wąskotorowych, lokomotyw motorowo-elektrycznych, walców drogowych, a nawet autobusów przeznaczonych dla PKP. Zagranicznymi odbiorcami chrzanowskich lokomotyw w okresie międzywojennym były przede wszystkim Bułgaria, Łotwa i Maroko. Przedstawię lata świetności zakładu, kiedy produkty zdobywały nagrody na światowych wystawach, poprzez lata okupacji  i lat powojennych aż po upadek zakładu, który obecnie znajduje się w upadłości likwidacyjnej."  

 

Druga część wykładu 7 kwietnia 2017 roku. 

 

 

ZAPRASZAMY ! Plakat

< powrót