Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

WYSTAWA: DAWNY CHRZANÓW na mapach, fotografiach…

RSS
Termin: 11 listopada 2016 - 28 lutego 2017
Godzina: -
Miejsce: Muzeum, Oddział Wystaw Czasowych „Dom Urbańczyka”, Al. Henryka 16
Wstęp: 3-4 zł

Wystawa „Dawny Chrzanów na mapach, fotografiach …”, została przygotowana ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz osób prywatnych i zbiorów własnych Muzeum w Chrzanowie.

 

Ekspozycja jest przyczynkiem do prezentacji przemian zachodzących w Chrzanowie. Po raz pierwszy podjęto próbę zestawienia materiału kartograficznego z fotografią przedstawiającą dawny Chrzanów. Klimat Chrzanowa w XIX wieku oddają fotografie Rynku, Dworu, czy Kopalni Matylda z powstającą ulicą Śląska, datowane na 1895 rok, a wykonane przez Natana Kriegera.

 

Najstarsza prezentowana mapa z 1802 roku jest kopią karty robionej na gruncie wykonanej przez Józefa Czecha. Pokazana jest też m.in. mapa cechu szewskiego z 1826 r. oraz Plan oznaczenia granic miasta z 1842 r. Z bogatych zasobów fotograficznych Muzeum można zobaczyć fotografie M. Tomaszkiewicza z lat 1936-1941 oraz fotografie z XX w. ukazujące dawne miasto, Kąty czy Kościelec.

 

Bogaty materiał kartograficzny i fotograficzny wymagał selekcji. Wybór zdjęć jest subiektywny i wynika z indywidualnej koncepcji Kuratorki. Zamiarem było ukazanie miejsc w mieście charakterystycznych, nieznanych, zapomnianych czy mniej popularnych.

 

/kurator wystawy Agnieszka Bąk/

Szczegółowe informacje:
Muzeum w Chrzanowie, www.muzeum.chrzanow.pl, tel. 326235173

 

ZAPRASZAMY ! Plakat

< powrót